لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۴

دیدگاه| عضو پیشین شورای امنیت ملی آمریکا: بهار دوباره در ایران سرکوب شده، ممکن است


گروهی از معترضان به سیاست های جمهوری اسلامی ایران در کانادا
گروهی از معترضان به سیاست های جمهوری اسلامی ایران در کانادا

گزارش عادله نظریان در بریتبارت

پروفسور ریموند تنتر نویسنده چند کتاب درباره ایران پس از برگزاری جلسه ای در «باشگاه ملی مطبوعات» در روز سه شنبه در مصاحبه ای با وبسایت بریتبارت می گوید «تصمیم وزارت خزانه داری و وزارت خارجه آمریکا به تحریم سپاه به علت فعالیت های تروریستی بسیار مهم است. اما تا زمانی که رابطه میان دو رژیم پیونگ یانگ و تهران را نبینید این نکته را در نمی یابید که فشار بر یکی فشار بر دیگری است.»

تنتر معتقد است: «تنها راهی که می توان فشار واقعی بر رژیم ایران اعمال کرد این است که رژیم کره شمالی را به عنوان شریک توسعه دهنده جنگ افزار هسته ای با ایران رسوا کرد. آن ها به آزمایش های مشترک تسلیحات هسته ای و موشک های بالیستیک دست می زنند؛ یکی در حوزه غنی سازی اورانیوم قوی است و دیگری در مورد پلوتونیوم. آن ها با هم مرتبط هستند.»

تنتر در پاسخ به این پرسش که آیا امکان اضمحلال رژیم ایران در آینده نزدیک وجود دارد گفت این سناریو در صورتی رخ می دهد که سه شرط تحقق یابد: «نخست، اپوزیسیون باید قویتر از وضعیت فعلی باشد. دوم، اپوزیسیون باید از سوی دولت های غربی جدی گرفته شود. سوم، کشورهای غربی باید از اپوزیسیون نه در ارتباط با تجهیزات نظامی بلکه در ارتباط با مشروعیت بخشی حمایت کنند.»

عضو پیشین شورای امنیت ملی کاخ سفید دولت رونالد ریگان می گوید از سه طریق می توان نشان داد اپوزیسیون جدی گرفته شده است: اول، «دعوت از مریم رجوی، رییس شورای ملی مقاومت، به واشنگتن»؛ دوم، «دعوت از تمام اعضای او که می خواهند به آمریکا بیایند»؛ و سوم، «پوشش رسانه ای فعالیت های اپوزیسیون ایران».

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG