لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

آمار پایین تزریق دز سوم در بحبوحه شیوع امیکرون در ایران؛ وزیر بهداشت: «۹۰ درصد» بستری‌شده‌ها واکسن نزده‌اند


آرشیو.
آرشیو.

با افزایش سریع موارد ابتلا به امیکرون در ایران، مقامات بهداشتی مردم را به تزریق دز سوم واکسن تشویق می‌کنند.

آمار وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد تا امروز ۵۴ میلیون و ۶۱۱ هزار و ۸۵۷ نفر دز دوم واکسن را زده‌اند.

این در حالی است که بر اساس توصیه کارشناسان بهداشتی، تزریق دز سوم در شرایطی که امیکرون در کشور غالب شده است ضروری است.

آمار تزریق دز سوم در ایران به ۲۰ میلیون و ۲۴۵ هزار و ۳۴۳ نفر رسیده است که حدود ۲۳ درصد از کل جمعیت ۸۴ میلیون نفری را تشکیل می‌دهد.

وزیر بهداشت ایران گفته است حدود ۳۰ درصد از مردم برای تزریق دز سوم واکسن مراجعه نکرده‌اند. بهرام عین‌اللهی تأکید کرد که ۹۰ درصد از افراد بستری شده در موج جدید واکسن نزده‌اند.

به دلیل عدم شفافیت وزارت بهداشت ایران در مورد ارائه شواهد علمی واکسن‌های موجود در کشور به ویژه واکسن‌های داخلی، بسیاری از مردم تمایل به استفاده از واکسن‌هایی از جمله آسترازنکا را دارند که تأییدیه سازمان بهداشت جهانی را نیز دارد و مورد تأیید بسیاری از کشورها برای سفر است.

وزارت بهداشت، آمار تفکیکی واکسیناسیون را منتشر نمی‌کند و مشخص نیست موجودی هر واکسن تا امروز چقدر است.

از طرفی، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، نیز در سخنانی گفت که «مقید به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و عمل به توصیه‌های پزشکان» است. او گفت بر روی استفاده از ماسک اصرار دارد و دز سوم واکسن را نیز «مدتها قبل» دریافت کرده است.

علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی و از پزشکان نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با شبکه سلامت گفت که آیت‌الله خامنه‌ای، واکسن ایرانی برکت زده است. او از کسانی که واکسن نزده‌اند خواست تا «عجله کنند.»

روز شانزدهم ماه دسامبر، سازمان بهداشت جهانی با انتشار توصیه‌ای توصیه کرد که بسته به موجودی واکسن، کسانی که از واکسن‌های غیرفعال مانند واکسن چینی سینوفارم استفاده کرده‌اند، برای دز سوم، واکسن آسترازنکا و یا یکی از واکسن‌های مبتنی بر «ام آر ان ای» مانند فایزر یا مدرنا را برگزینند‌‌.

مردم ایران به دلیل ممنوعیت واکسن‌های فایزر و مدرنا توسط رهبر جمهوری اسلامی ایران به واکسن‌های «ام آر ان ای» دسترسی ندارند.

با این حال، وزارت بهداشت ایران نیز توصیه استفاده از واکسنی با پلتفرم متفاوت از ویروس غیرفعال را در صورت دسترسی به دیگر واکسن‌ها در پیش گرفت؛ توصیه‌ای که بر اساس این اظهارات به نظر می‌رسد رهبر جمهوری اسلامی ایران به آن عمل نکرده است.

XS
SM
MD
LG