لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۴

کرونا در ایران | ادامه افزایش موارد بستری و مرگ؛ مقام بهداشتی: برنامه‌ای برای کنترل و مهار همه‌گیری نداریم


از زمان شیوع امیکرون در ایران، آمار بستری و مرگ‌های ناشی از ابتلا به کرونا افزایش یافته است.

آمار وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد از ۲ اسفند تا ۳ اسفند، ۲۲۳ بیمار دیگر جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان کرونا به ۱۳۵ هزار و ۴۹۹ نفر رسید.

همچنین در مدت این ۲۴ ساعت، ۲۲ هزار و ۷۳ نفر به عنوان بیمار جدید شناسایی شدند.

رئیس کارگروه بهداشت و پیشگیری قرارگاه عملیاتی ستاد مقابله با کرونا در ایران می‌گوید روند افزایشی بستری و مرگ تا ۱۰ روز دیگر ادامه خواهد داشت. حمید سوری در گفتگو با شفقنا گفت در کشور نظام بیمار‌یابی فعال وجود ندارد و آن چه که گزارش می‌شود «تصویر واقعی» از موارد ابتلا نیست.

این مقام بهداشتی همچنین گفت: «غیر از مانور روی بحث واکسیناسیون و اعدادی که روزانه از آمار‌های کرونایی اعلام می‌شود و روی صحت و سقمش هم شک است» عملا کار دیگری در کشور انجام نمی‌شود. وی افزود: «وزارت بهداشت برنامه‌ای برای کنترل و مهار اپیدمی ندارد.»

پیشتر نیز رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران گفته بود شمار بیمارانی که مبتلا هستند اما «گزارش داده نمی‌شود»، بیش از پنج برابر تعداد مبتلایانی است که در حال حاضر تشخیص داده می‌شوند.

در عین حال، داده‌های وب‌سایت «دنیای ما در قالب آمار» نشان می‌دهد که میزان تست روزانه کووید-۱۹ در ایران روندی نزولی داشته است.

اما در حالی که شمار شهرهای قرمز به ۳۷۷ شهرستان افزایش پیدا کرده است و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که امیکرون در اواسط اسفند به قله خود خواهد رسید، ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران محدودیت جدیدی اعمال نکرده است.

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا گفته است که در ایام نوروز افرادی که واکسن زده و بیمار نیستند می‌توانند با خودروهای شخصی یا حمل و نقل عمومی سفر کنند. حسین قاسمی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا گفت محدودیت‌ها «متناسب با بحث مدیریت هوشمند» اعمال خواهند شد.

مقامات جمهوری اسلامی ایران در حالی بر طرح مدیریت «هوشمند» و بازگشایی‌ها و عدم اعمال محدودیت بر این اساس اصرار دارند که این طرح عملا اجرا نمی‌شود.

مسعود یونسیان، دبیر کمیته اپیدمولوژی و پژوهش کرونا در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفته بود: «چندان به اینکه محدودیت‌های هوشمند اصولا به طور واقعی عملیاتی شود خوش‌بین نیستم.»

در همین حال، وزیر کشور ایران گفته است که محدودیت‌های کرونا از این پس، مانند سابق اعمال نمی‌شود و «متناسب با شرایط جدید» خواهد بود اما جزئیات بیشتری در این رابطه ارائه نکرده است.

XS
SM
MD
LG