لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۶

تناقض‌ها درباره میانجیگری هیئت عمانی: تهران می‌گوید هیئت را نپذیرفته؛ عمان بیانیه صادر کرد


تنش ها بعد از عملیات روز جمعه آمریکا برای کشتن قاسم سلیمانی افزایش یافت.
تنش ها بعد از عملیات روز جمعه آمریکا برای کشتن قاسم سلیمانی افزایش یافت.

همزمان با افزایش تنش بین ایران و آمریکا، خبرهای ضد و نقیضی درباره حضور این هیئت در تهران و دستاورد مذاکرات آن منتشر می‌شود. ابتدا منابع ایرانی مدعی شدند هیئتی که از عمان برای میانجیگری به تهران سفر کرده بود، بدون دستاوردی بازگشت. سپس عمان در بیانیه‌ای رسمی خواستار کاهش تنش آمریکا و ایران شد. ساعاتی بعد از این بیانیه، جمهوری اسلامی از اساس حضور هیئتی از عمان را تکذیب کرد.

خبرگزاری های دولتی ایران ابتدا صبح روز یکشنبه ۱۵ دی ماه همگی به نقل از شبکه خبری المیادین گزارش دادند که تهران به هیئت عمانی اعلام کرده است که به هیچ میانجیگری توجه نخواهد داشت. بنابر این گزارش‌، هیئت عمانی بدون دیدار با هیچ مقام ایرانی خاک این کشور را ترک کرده است.

ساعاتی بعد خبرگزاری رسمی عمان بیانیه ای را منتشر کرد که دولت این کشور از ایران و آمریکا خواسته است تا «در پی راه‌های دیپلماتیک باشند تا مسائل مورد اختلاف را به شکلی حل کنند که به جنگ در منطقه پایان داده شود.»

تنها ساعتی بعد از انتشار این بیانیه بود که سخنگوی وزارت خارجه ایران از اساس منکر حضور هیئت عمانی شد.

عمان در یک دهه اخیر چندبار بین ایران و آمریکا میانجیگری کرده بود.

در نخستین ساعات روز جمعه به وقت محلی، خودروی حامل قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس،‌ معاون فرمانده حشد الشعبی، و همراهان آنها در یک حمله هوایی در فرودگاه بغداد توسط نیروهای آمریکا مورد هدف قرار گرفت. وزارت دفاع آمریکا اعلام که این حمله به دستور پرزیدنت ترامپ و برای محافظت از پرسنل ایالات متحده صورت گرفت.

پیش از این مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفته بود که تصمیم پرزیدنت ترامپ در از بین بردن قاسم سلیمانی، جان بسیاری از آمریکایی‌ها را نجات داد و این اقدام، در پاسخ به تهدید حتمی علیه آمریکایی‌ها بود.​

وزیر خارجه آمریکا همچنین تاکید کرده بود که «ایالات متحده به همچنان به کاهش تنش با ایران پایبند است، اما برای دفاع از خود نیز آماده شده است.»​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG