لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۲

رئيس دفتر روحانی: وزیر خارجه عمان برای میانجی‌گری به ایران نیامده بود


محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران گفت سفر وزیر خارجه عمان به ایران برای «میانجی‌گری» بین تهران و واشنگتن نبوده است.

به گزارش تسنیم، واعظی گفت وزیر امورخارجه ایران گزارش این سفر را در هیئت دولت ارائه کرده و در جریان سفر یوسف بن علوی به تهران «اصلا در صحبت آنها بحث میانجی‌گیری نبوده» است.

یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه و در سفری ناگهانی و هم‌زمان با افزایش تنش‌ها میان ایالات متحده و ایران به تهران سفر کرد.

وزیر خارجه عمان در تهران با محمدجواد ظریف ملاقات کرد و به گزارش ایرنا درباره «روابط دو جانبه و مهم‌ترین مسائل منطقه‌ای و بین المللی گفت‌وگو و تبادل نظر» کرد.

یک روز پیش از حضور وزیر خارجه عمان در تهران، سفیر این کشور در واشنگتن در مصاحبه‌ای گفته بود که عمان آماده میانجی‌گری میان ایران و ایالات متحده است.

این سفر چند روز پس از سفر غیرمنتظره رئیس جمهوری سوئیس به واشنگتن انجام شد. برخی رسانه‌های اسرائیل گزارش کرده بودند که رئیس جمهوری سوئیس برای میانجی‌گری میان ایران و آمریکا به واشنگتن سفر کرده است.

عمان از جمله کشورهای منطقه است که با هر دو کشور ایران و آمریکا رابطه دارد. این کشور پیشتر هم در مواردی، از جمله آزادی برخی زندانیان دوتابعیتی در ایران و گفت‌وگوهای هسته‌ای، میانجی گفت‌وگوها میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG