لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۹

نزدیک‌ترین عضو شورای خلیج فارس به ایران هم از خرابکاری در بندر فجیره انتقاد کرد


پادشاه عمان در سالهای اخیر روابط خوبی با رهبران جمهوری اسلامی ایران داشته است.
پادشاه عمان در سالهای اخیر روابط خوبی با رهبران جمهوری اسلامی ایران داشته است.

وزارت خارجه عمان با صدور بیانیه‌ای، حادثه رخ داده در آب‌های بندر فجیره امارات متحده عربی و «عملیات خرابکارانه» علیه چهار کشتی تجاری را محکوم کرد.

وزارت خارجه عمان در این بیانیه حادثه رخ داده را «غیرمسئولانه» توصیف کرده و خواستار همکاری کشورهای منطقه برای «منظور حفظ سلامت دریانوردی و اجتناب از هر گونه اقدامی برای آسیب زدن به امنیت و ثبات» خاورمیانه شده است.

عمان از معدود کشورهای حاشیه خلیج فارس است که روابط خوبی با تهران دارد. پیشتر گفته شد که پیش مذاکرات توافق هسته ای با ایران که در سال ۲۰۱۵ روی داد، با میانجیگری عمان بین ایران و آمریکا در پایتخت این کشور برگزار شده بود.

امارات متحده عربی روز یک‌شنبه اعلام کرده بود که در جریان یک «عملیات خرابکارانه» علیه چهار کشتی تجاری در آب‌های بندر فجیره، به این کشتی‌ها آسیب وارد شده است.

دو نفت‌کش عربستان سعودی، یک کشتی با پرچم نروژ و یک تانکر شارجه در این عملیات دچار حادثه شدند.

عمان یکی از نزدیک‌ترین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به ایران است که در سال‌های گذشته یکی از کانال‌های انتقال پیام میان حکومت ایران و کشورهای دیگر، از جمله ایالات متحده بوده است.

مقام‌های آمریکایی پیشتر اعلام کرده بودند که براساس بررسی‌های اولیه احتمالا جمهوری اسلامی یا یکی از گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آن، در حادثه بندر فجیره نقش داشته‌اند.

با این حال مقام‌های ایالات متحده تاکید کرده‌اند که برای نتیجه‌گیری دقیق‌تر در این زمینه، به بررسی‌های بیشتر نیاز دارد.

مقام‌های جمهوری اسلامی پیشتر ضمن محکوم کردن حادثه رخ داده در بندر فجیره، هر گونه دست داشتن خود در این عملیات را تکذیب کرده بودند.

با این حال روز گذشته گروه انصارالله یمن (حوثی‌ها) با استفاده از چند پهپاد اقدام به منفجر کردن خط لوله انتقال نفت در عربستان سعودی کرده بودند.

انصارالله از جمله گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در یمن است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG