لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۶

گزارش هاآرتص: نفت ایران ممکن است موجب بیماری و بستری شدن صدها نفر در شیلی شده باشد


روزنامه هاآرتص در گزارشی نوشت: به گفته یک دادستان فدرال، مقام های محیط زیستی شیلی در حال تحقیق بر روی نحوه انتقال نفت خام ایران به شرکت دولتی انرژی آن کشور «ENAP» به عنوان منشاء احتمالی انتشار گازهای سمی هستند که در ماه اوت باعث بستری شدن صدها نفر در بیمارستان شد.

شرکت «ENAP» تایید کرده است که روز دوشنبه، پلیس و دادستان ها به پالایشگاه نفتی «ENAP» و بندری در هوالپن و تالکاهوآنو، در فاصله ۵۰۵ کیلومتری جنوب سانتیاگو، یورش برده اند.

انریکه پنیا، سخنگوی دادستانی منطقه بیو بیو، می گوید که دادستان ها در حال بررسی این هستند که آیا رابطه ای میان انتقال نفت خام ایران به پالایشگاه های مستقر در هوالپن و کوینترو، شهرکی در ۱۰۰ کیلومتری شمال شرقی سانتیاگو، و گسترش گازهای شیمیایی در دو منطقه وجود دارد: «در حال حاضر این فرضیه ای است که در دست بررسی داریم.»

در مجموع ۵۰۸ نفر عمدتا کودک، در کوینترو و روستای پوچونکاوی در مجاورت آن، نیاز به مراقبت های درمانی پیدا کردند. ساکنان منطقه در ماه اوت از بوی بسیار تندی در هوا خبر داده بودند.

وزیر محیط زیست شیلی عامل آلودگی را نشت مواد شیمیایی و دیدبان محیط زیست شیلی شرکت دولتی انرژی «ENAP» را مقصر عنوان می کنند. شرکت انرژی شیلی این اتهام را رد می کند.

دفتر دادستانی بیو بیو جزئیات بیشتری درباره این آلودگی شیمیایی که در ماه اوت در تالکاهوآنو هم اتفاق افتاد، ارائه نداده است.

شرکت «ENAP» هر گونه رابط میان انتقال نفت ایران در ۴ اوت و انتشار گازهای سمی را رد کرده است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG