لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۲

احتمال اعلام توافق اتمی با ایران قیمت جهانی نفت را کاهش داد


با افزایش احتمال اعلام توافق نهایی اتمی میان ایران و قدرت های جهانی در روز دوشنبه، قیمت های نفت در این روز کاهش یافت. برخی تحلیلگران می گویند توافق اتمی احتمالی با ایران باعث کاهش هر چه بیشتر قیمت نفت خواهد شد.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری رویترز، با این حال انتشار آمار واردات گسترده نفت توسط چین، مانع سقوط شدید قیمت این کالا در روز دوشنبه شد.

کارشناسان نفتی معتقدند در حالی که تقاضای نفت در چین و اروپا ضعیف است و در حالی که بازار نفت با عرضه بیش از حد این کالا روبرو است، افزایش صادرات نفت ایران پس از رفع تحریم ها می تواند باعث کاهش بیشتر قیت نفت شود.

در ساعات اولیه روز دوشنبه، قیمت هر بشکه نفت آمریکا حدود ۹۰ سنت کاهش یافت و به بشکه ای ۵۱.۸۳ دلار رسید.

آمار اداره گمرک چین نشان می دهد که واردات نفت این کشور در نیمه اول سال جاری میلادی ۷.۵ درصد به نسبت مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است. این آمار از کاهش بیشتر قیمت نفت در این روز جلوگیری کرد.

با این حال برخی از تحلیلگران بازار نفت می گویند افزایش واردات نفت چین به معنی افزایش تقاضا نیست بلکه بیشتر مربوط به پر کردن ذخایر استراتژیک نفت در این کشور است.

«بانک آمریکا مریل لینچ» می گوید که قیمت نفت خام آمریکا ممکن است در سه ماهه سوم سال جاری میلادی به کمتر از ۵۰ دلار در هر بشکه برسد.

XS
SM
MD
LG