لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۹

افزايش صادرات نفت عراق همزمان با تحريم های ايران


تحريم خريد نفت جمهوری اسلامی ايران از سوی غرب موجب شده است در بازار جهانی اين کالا برخی از کشورهای ديگر صادرکننده نفت جای ايران را بگيرند ضمن اينکه خريداران هم با استفاده از فرصت چانه زنی، نفت ايران را با تخفيف های عمده خريداری کنند.
تحريم خريد نفت جمهوری اسلامی ايران از سوی آمريکا و اتحاديه اروپا به نفع صادرکنندگان عمده نفت جهان تمام شده است. تحريم نفتی ايران در عين حال تهران را مجبور ساخته که برای حفظ درآمد نفتی خود، به شرکتهای خصوصی اجازه دهد تا نفت ايران را محرمانه و بسيار ارزان در بازارهای نفتی اروپا به حراج بگذارند.
کاهش صادرات نفت ايران باعث شده تا کشورهای عمده صادرکننده نفت جهان مانند عربستان سعودی، ونزوئلا، عراق، آنگولا و روسيه حجم صادارت نفت خود به آسيا را تا ميزان ۲۱ درصد نسبت به سال گذشته افزايش دهند.
تحريم نفتی ايران، از جمله قطع بيمه نفتکش هاييکه نفت ايران را به نقاط مختلف جهان حمل ميکنند، صادرات نفت ايران به کره جنوبی، ژاپن، چين، و هند را در نيمه اول امسال يک سوم کاهش داده است. ايران، که زمانی نه چندان دور دومين صادر کننده بزرگ نفت اوپک بود، کاهش صادرات نفتی اش در نيمه اول امسال، فروش نفت عربستان سعودی به چهار کشور عمده خريدار نفت آسيايی را به ميزان ۱۵ درصد، صادرات نفت ونزوئلا را تا ۴۲ درصد، و روسيه را به مقدار ۳۶ درصد افزايش داده است.
همزمان با کاهش نفت صادراتی ايران، صادرات نفت عراق نيز بسرعت رو به توسعه گذاشته است. حسين شهرستانی، معاون نخست وزير عراق در امور انرژی، گفته است که توليد عراق روزانه به سه ميليون و ۷۰ هزار بشکه رسيده و تا پايان امسال به ۳ ميليون و ۴۰۰ هزار بشکه خواهد رسيد. بايزيد حسن عبدالله، يکی از قانونگذارن کميته نفت پارلمان عراق، گفته است که تا ۵ سال ديگر عراق روزانه بيش از ۱۲ ميليون بشکه نفت توليد خواهد کرد.
در حاليکه شرکتهای بزرگ نفتی جهان به دليل تحريم های نفتی غرب عليه برنامه های اتمی مشکوک به ساخت سلاح اتمی تهران، از سرمايه گذاری در صنعت نفت ايران اجتناب ميکنند، عراق اخيراً قراردادهای عمده ای با شرکتهای بزرگ نفتی به امضاء رسانده است.
کارشناسان نفتی ميگويند که افزايش صادرات نفت در عراق و عربستان سعودی، ونزوئلا، آنگولا و روسيه کاهش صادرات نفت ايران را در بازارهای جهانی جبران کرده است. تهران اخيراً به دليل مقابله با تحريم نفت، سياست بازاريابی خود را تغيير داده، و اکنون علاوه بر شرکت ملی نفت، به شرکتهای خصوصی نيز اجازه داده است که نفت ايران را در بازارهای جهانی، به معرض فروش بگذارند. دلالان نفتی که برای پالايشگاهای اروپايی نفت خريداری ميکنند گفته اند که شرکتهای خصوصی با مدارک ساختگی، نفت ايران را با قيمتی بسيار ارزان، بعنوان نفت ساير نقاط، در بازارهای اروپا به حراج گذاشته است.
XS
SM
MD
LG