لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۸

ایران: تحریم ها برداشته شود، صادرات نفت را به اندازه قبل می رسانیم


وزیر نفت ایران می گوید سهم صادرات نفت ایران در چندماه نخست بعد از برداشتن تحریم ها، به میزان قبل از این تحریم ها برخواهد گشت و تهران به سرعت درها را برای شرکت های نفتی جهانی باز می کند.

آقای زنگنه که در اولین کنفرانس جهانی نفت و گاز در تهران بعد توافق جامع هسته ای سخن می گفت، به نمایندگان برخی از بزرگترین شرکت های انرژی جهان گفت که اولویت بندی او بازگشت صادرات ایران به میزان قبل تحریم ها، توسعه فنی بخش انرژی و دستیابی به بازارهای مالی جهانی است.

زنگنه: ایران پس از لغو تحریم ها ظرفیت تولید نفت خود را به میزان پیش از تحریم باز میگرداند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00

آقای زنگنه بعد از کنفرانس با حضور مدیران بریتیش پترولیوم (بی پی)، توتالِ فرانسه، اِنی ایتالیا و او.ام.وی اتریش و برخی شرکت های آسیایی، روسی و خاورمیانه ای اعلام کرد امروز یک نقطه آغاز برای همکاری بین المللی با ایران است.

از اولین روز اجرای توافق هسته ای، تحریم ها لغو می شود و ایران قادر خواهد بود که صادرات نفت را افزایش دهد.

از زمان آغاز تحریم ها علیه ایران، صارات نفت ایران به اندکی بیش از یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرد که کاهش درآمد ایران باعث فشار اقتصادی بر ایران شد. اما اکنون و بعد توافق، شرایط فرق کرده است. از روز یکشنبه روز پذیرش توافق ایران و جامعه جهانی آغاز شده است.

آقای زنگنه می گوید ایران می تواند به محض برداشته شدن تحریم ها، صادرات نفت خام خود را ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد. اگر ایران به این هدف برسد، میزان صادرات آن به هفت ماه قبل از آغاز تحریم ها علیه ایران خواهد رسید.

وزیر نفت ایران می گوید انتظار ندارد اوپک سیاست فعلی صادراتی کشورها را تغییر بدهد و قیمت نفت را به بالای ۷۰ دلار برساند. با این حال آقای زنگنه تاکید کرد ایران در حال رایزنی با اوپک برای افزایش قیمت نفت به محدوده‌ی ۷۰ تا ۸۰ دلار در هر بشکه است.

وزیر نفت ایران در پاسخ به این سئوال که آیا اعضای اوپک آمادگی افزایش ظرفیت ۵٠٠ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران را بعد از لغو تحریم‌ها دارند، گفت: ما برای تولید نفتمان از هیچ کشوری اجازه نمی‌گیریم و نفتمان را وارد بازار می کنیم، بازار نیز این نفت را جذب می کند.

وزیر نفت ایران گفت: "در حال حاضر مشتری های سنتی ایران تمایل دارند تا نفتشان را از کشور ما تامین کنند."

زنگنه ادامه داد: "البته اعضای اوپک نیز با تدبیر و عقلانیت بازگشت طبیعی ایران را بعد از لغو تحریم‌ها مورد توجه قرار می‌دهند، ضمن اینکه با صحبتی که با اعضای اوپک داشته ام، آنها نیز از بازگشت ایران استقبال می کنند."

انتقاد زنگنه از بابک زنجانی

نشست خبری وزیر نفت ایران فقط به مساله صادرات و زمینه سازی حضور شرکت های خارجی اختصاص نداشت. خبرنگاران درباره نامه اخیر بابک زنجانی، تاجر زندانی که میلیاردها دلار به وزارت نفت ایران بدهکار است، پرسیدند.

وزیر نفت ایران می گوید بابک زنجانی "پول نفت را خورده است."

همزمان نامه ای از آقای زنجانی منتشر شده که او گفته پول کلانی به قرارگاه خاتم سپاه قرض داده است. به گزارش خبرگزاری مهر، بیژن نامدار زنگنه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه گمان می‌کنم بابک زنجانی دارد در برخی رسانه ها پول خرج می کند تا برای خودش پوشش بگیرد، گفت: "از این ۱۰ هزار میلیارد تومان که بدهکار است، یک کمی در جیبش را شل کرده و دارد خرج می کند که دارند حرف‌هایی برایش می زنند که ظاهراً او دارد طلبکار و ما بدهکار می شویم. پول ملت را خورده اند و اینقدر پر رویند."

زنگنه در پاسخ به این پرسش که آیا قرار است جلسه ای با بابک زنجانی و وکلایش داشته باشید، با حالتی متعجب رو به خبرنگار کرد و گفت: من با بابک زنجانی جلسه داشته باشم؟ که خبرنگار سئوال خود را تصحیح کرد و گفت: ظاهراً قرار است از وزارت نفت با وکلای وی جلسه ای داشته باشند تا اموال وی تعیین تکلیف شود.

وزیر نفت اظهار پاسخ داد: تعیین تکلیفی ندارد، او پول ما را خورده است.

خبرنگاری پرسید آیا در این پرونده پیشرفتی وجود داشته است؟ که زنگنه گفت: هیچ پیشرفتی نداشته و او (بابک زنجانی) حرف می‌زند.

وزیر نفت تصریح کرد: ما یک زمان می‌گفتیم ۸ هزار میلیارد تومان و الان می گوییم ۱۰ هزار میلیارد تومان پول ملت ایران را باید بدهد و راهی هم ندارد.

به تازگی نامه ای از بابک زنجانی در رسانه های ایران منتشر شده که او ضمن انتقاد از وزیر نفت گفته او به جای ملاقات با بابک زنجانی، سعی کرده با سر و صدا، پرونده او را سنگین کند.

بابک زنجانی که از دی ماه دو سال پیش در زندان است، در بخشی از این نامه که ظاهرا تیرماه گذشته نوشته، یادآوری کرده به قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران "بیش از ۲۰۰ میلیون یورو قرض" داده و هنوز «۳۰ میلیون یورو» از این قرارگاه "طلبکار" است.

هنوز سپاه پاسداران و قرارگاه خاتم واکنشی به این نامه نشان نداده اند.

XS
SM
MD
LG