لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۵

همایش بین المللی ایران برای رونمایی از قراردادهای نفتی؛ آمریکایی ‌ها حضور ندارند


همایش بین‌المللی وزارت نفت ایران برای رونمایی از مدل قراردادهای جدید نفتی، بدون حضور شرکت‌های آمریکایی در تهران آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی دولت ایران، ایرنا، نمایندگان ۱۳۷ شرکت بین‌المللی از جمله شل، بریتیش پترولیوم، توتال، پتروناس، انی، گازپروم، استات اویل، زیمنس و میتسوبیشی در این همایش که از روز شنبه هفتم آذر آغاز شد حضور دارند.

در این بین غیبت شرکت‌های نفتی آمریکایی در این همایش به چشم می‌آید، هر چند که امیرحسین زمانی نیا معاون امور بین الملل وزیر نفت پیش از این گفته بود که شرکت‌های آمریکایی از طریق واسطه در این همایش شرکت می‌کنند.

با وجود این، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در حاشیه همایش به خبرنگاران گفت که وزارت نفت مخالفتی با حضور شرکت‌های آمریکایی ندارد و "فضا برای حضور این شرکت‌ها در ایران" باز است.

ایران در پی آن است تا همزمان با لغو تحریم‌ها طی ماه‌های آینده، به سرعت قراردادهای نفتی خود را اجرایی کرده و تولید نفت و گاز را افزایش دهد.

وزیر نفت ایران ابراز امیدواری کرده است که با رونمایی از قراردادهای جدید نفتی، ایران بتواند حدود ۲۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب کند.

بر اساس قراردادهای جدید، بنا به اعلام وزارت نفت ایرانف بخش‌های مختلف صنعت نفتاز اکتشاف گرفته تا تولید به صورت یکپارچه واگذار شوند تا شرکت‌های خارجی انگیزه بیشتری برای حضور در صنعت نفت ایران داشته باشند.

XS
SM
MD
LG