لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

فاکس نیوز: ناخدای «آدریان دریا۱» از تخلیه نفت این نفتکش خودداری می‌کند


 نفتکش ایرانی آدریان دریا حامل ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام به ارزش حدود ۱۳۰ میلیون دلار است.
نفتکش ایرانی آدریان دریا حامل ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام به ارزش حدود ۱۳۰ میلیون دلار است.

منابع اطلاعاتی به فاکس نیوز گفتند که نفتکش ایرانی «آدریان دریا۱» اکنون در فاصله کمتر از ۱۰ مایل (١٩ کیلومتر) از سواحل سوریه است.

به گزارش فاکس نیوز، منابع اطلاعاتی گزارش دادند که آکیلش کومار، ناخدای نفتکش آدریان دریا۱ از همکاری برای تحویل برنامه ریزی شده نفت این نفتکش امتناع ورزیده و خواستار برکناری خود و جایگزینی شخصی دیگر به جای خود شده است.

این نفتکش، که پیشتر به نام گریس ۱ شناخته می‌شد، بعدازظهر روز دوشنبه هنگام حرکت به سمت سوریه سیستم‌های ردیابی خود را خاموش کرده بود.

این نفتکش که حاوی ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام به ارزش حدود ۱۳۰ میلیون دلار است، حدود یک ماه و نیم از سوی جبل‌الطارق به خاطر تلاش برای انتقال نفت به سوریه توقیف شده بود. دولت محلی این نفتکش را به درخواست بریتانیا برای نقض تحریم سازمان ملل توقیف کرد. پس از حکم دادگاه جبل‌الطارق مبنی بر رفع توقیف، نام این نفتکش به «آدریان دریا ۱» تغییر پیدا کرد. اکنون با ورود این نفتکش به آب‌‌های سوریه در واقع جمهوری اسلامی تعهدی را که به بریتانیا داده و از آن طریق موجبات رفع توقیف این نفتکش را فراهم کرده بود، زیر پا گذاشته است.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، هشدار داده بود که آمریکا اطلاعات موثقی دارد که این اَبرنفتکش جمهوری اسلامی دوباره به سمت سوریه در حرکت است. مایک پمپئو، اعتماد به ظریف را «یک اشتباه بزرگ» نامید.

ایالات متحده اَبرنفتکش جمهوری اسلامی را در فهرست سیاه قرار داد و ناخدای آن را تحریم کرد. وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در بیانیه جمعه شب ۸ شهریور، نفتکش ایرانی «آدریان دریا ۱»، را دارایی مسدود شده اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG