لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۵

وزیر خارجه ترکیه: نفتکش ایرانی به سمت لبنان می‌رود


مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، اعلام کرد که نفتکش ایرانی «آدریان دریا ۱» در حال حاضر به سمت لبنان حرکت می‌کند، نه این کشور.

به گزارش رویترز، چاووش اوغلو به خبرنگاران در نروژ گفت این نفتکش ایرانی در حال حاضر به سمت بندری در لبنان حرکت می‌‌کند. او به جزئیات بیشتری در این‌باره اشاره نکرد.

پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از اطلاعات منتشر شده، نوشته بود که این نفتکش برای سومین بار در ده روز اخیر مسیر حرکت خود را تغییر داده و به سمت بندر اسکندرون در ترکیه در حال حرکت است.

آدریان دریا ۱ - که پیش از این گریس ۱ نام داشت - پس از رفع توقیف از سوی جبل‌الطارق، ابتدا به سوی یونان حرکت کرد و سپس مسیر حرکت خود را به سمت مرسین در ترکیه تغییر داده بود.

بندر اسکندرون، که گفته می‌شد مقصداین نفتکش است، تنها ۲۰۰ کیلومتر با پالایشگاه بانیاس در سوریه فاصله دارد، مکانی که گمان می‌رود مقصد اولیه این نفتکش باشد.

نفتکش آدریان دریا ۱ - که پیشتر نام آن گریس ۱ بود - حدود یک ماه و نیم از سوی جبل‌الطاق توقیف شده بود. پس از حکم دادگاه جبل‌الطارق مبنی بر رفع توقیف، نام این نفتکش به «آدریان دریا ۱» تغییر پیدا کرد. جبل الطارق به خاطر انتقال نفت به سوریه که تحت تحریم سازمان ملل است، به درخواست بریتانیا این کشتی را توقیف کرده بود.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور خدمه نفتکش ایرانی گریس-۱ را به دلیل آن‌که مشغول کمک به سپاه پاسداران و انتقال نفت به سوریه بودند، تحریم خواهد کرد.

ایالات متحده همچنین با استناد به تحریم‌های آمریکا و مبارزه با پولشویی و تروریسم، دستور توقیف این نفتکش ایرانی و محموله آن را صادر کرده است.

در زمان توقیف این نفتکش در جبل‌الطارق، مقام‌های این منطقه گفته بودند «شواهد محکمی» دارند که نشان می‌داد این نفتکش قصد داشت به سمت سوریه برود.

جبل‌الطارق پس از رفع توقیف این نفتکش، اعلام کرده بود که مقام‌های جمهوری اسلامی تضمین داده‌اند این کشتی به سمت سوریه حرکت نخواهد کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی همواره گفته‌اند که مقصد این کشتی سوریه نبوده است. آن‌ها همچنین دادن تضمین درباره مقصد این کشتی را رد می‌کنند.

پس از رفع توقیف این نفتکش، دولت بریتانیا به ایران هشدار داد به تضمین‌هایی که در مورد نفتکش گریس۱ و محموله آن به دولت جبل‌الطارق داده و موجب آزادی آن شده است، پایبند بماند و هشدار داد که بریتانیا به جمهوری اسلامی ایران یا هیچکس دیگری اجازه نخواهند داد تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه حکومت سوریه را زیر پا بگذارد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پیشتر هشدار داده بود که هرگونه کمک به این نفتکش، به معنای نقض تحریم‌های ایالات متحده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG