لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۷

ضرب الاجل نوامبر خریداران نفت ایران در اکتبر را ترسانده است


گزارشی از بلومبرگ

دولت آمریکا برای تحریم صادرات نفت ایران ضرب الاجلی را برای اوائل ماه نوامبر تعیین کرده است که اکنون به مانند یک علامت هشدار چنان قریب الوقوع است که خریداران نمی توانند به آن بی توجه باشند.

«جی اکس تی جی هولدینگ»، بزرگترین پالایش کننده نفت در ژاپن، و رقیب داخلی اش «ایدمیتسو کوسان» هر دو می گویند که از خرید محموله های نفتی ایران در ماه اکتبر صرفنظر کرده اند. «بهارات پترولیوم» از جمله پالایشگاه های دولتی هند است که هیچ محموله ای را برای اکتبر سفارش نداده اند. تمام شرکت ها در انتظار تصمیم دولت های متبوع خود هستند که با مقام های آمریکایی در حال مذاکره بر سر واردات نفتی شان به سر می برند.

انصراف شرکت ها از سفارش خرید نفت ایران در ماه اکتبر به این دلیل است که می ترسند محموله نفتی سفارش داده شده، پس از چهارم نوامبر تحویل داده شود. تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ایران از چهارم نوامبر (سیزدهم آبان) آغاز می شود. بیشتر خریداران آسیایی پس از اینکه آمریکا طرح تحریم ها را در ماه مه اعلام کرد، ماهانه مقادیری نفت از این تولیدکننده اوپک تهیه می کردند.

هر نهادی که پس از ضرب الاجل چهارم نوامبر به تجارت با جمهوری اسلامی ایران ادامه بدهد با خطر قطع دسترسی اش به نظام مالی آمریکا روبرو خواهد بود.

ایران با خطر از دست دادن مشتری هایی روبرو است که ۲۹ درصد نفت صادراتی اش در سالجاری را خریداری کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG