لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۷

صنعت نفت ایران گزندگی تحريم ها را حس می کند؟


صنعت نفت ایران گزندگی تحريم ها را حس می کند؟
صنعت نفت ایران گزندگی تحريم ها را حس می کند؟

یونایتد پرس اینترنشنال زیر عنوان "تنزل تولید نفت ایران همراه با گزندگی تحریم ها" می نویسد تولید نفت در ایران زیر فشار تحریم ها، در ماه اوت برای دومین ماه متوالی کاهش یافت، که چگونگی تداوم در فرسودگی میدان های قدیمی نفتی ایران را نشان می دهد.

به گزارش آژانس بین المللی انرژی، تولید نفت ایران در ماه اوت سه میلیون و پانصد و ده هزار بشکه در روز بود حال آنکه ایران در ماه ژوئیه روزانه سه ميلیون و پانصد و سی هزار بشکه در روز تولید می کرد و تولید نفت آن کشور در ماه ژوئن نیز به سه میلیون و ششصد و پنجاه هزار بشکه در روز می رسید.

انتظار نمی رود تولید نفت ایران برای رسیدن به هدف اعلام شده پنج میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۵ با افزایشی عمده مواجه شود، ضمن آنکه احتمال سرمایه گذاری هائی قابل توجه نیزبرای آینده ای قابل پیش بینی بسیارکم است.

بعکس، پیش بینی ها حاکی از ادامه سیر نزولی در تولید است. به پیش بینی آژانس بین المللی انرژی، تولید نفت ایران تا سال ۲۰۱۶ به سه میلیون و صد هزار بشکه کاهش می یابد، و درآمد های صادراتی نیز بهمین نسبت کم می شود.

سابقه تولید در بعضی از حوزه های نفتی ایران به سال های دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۴۰ باز می گردد.

درهمین حال گروه تحقیقاتی و مشورتی آکسفورد آنالیتکا Oxford Analytca می گويد تحریم ها، آسیب پذیری بازار صادراتی نفت ایران را نیز بیشترمی کند.

اين گروه می گويد "مشکل اخیر بر سر بدهی های معوقه نفتی هند - دومین خریدار عمده نفت خام ایران - معرف دشواری هائی است که خریداران برای پیدا کردن بانک های قادر به انتقال پول به ایران با آنها روبرو هستند.

XS
SM
MD
LG