لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۵

رئیس سازمان برنامه و بودجه: برای صادرات نفت به شدت مشکل داریم


محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران، گفته است که دولت حسن روحانی در حوزه صادرات نفتی «به شدت دچار مشکل» است و تحریم‌ها باعث مشکلات مختلف در حوزه صادرات نفت ایران شده است.

به گزارش ایسنا، نوبخت امروز جمعه ۲۸ دی ماه گفت تحریم‌های نفتی ایران از سوی آمریکا باعث شده جمهوری اسلامی در این حوزه «به شدت دچار مشکل» باشد و پیش‌بینی دولت در بودجه ۹۷ درباره میزان صادرات و درآمد حاصل از فروش نفت به نسبت شرایط فعلی «به شدت فاصله گرفته‌» است.

معاون حسن روحانی اضافه کرد که علاوه بر «مشکل مقدار کم فروش نفت»، دولت ایران امکان انتقال ارز ناشی از فروش نفت را نیز«نداشته یا به سختی انجام» می‌دهد. نوبخت اضافه کرد که برای صادرات نفت، دولت نیاز به کشتی دارد، اما «کشتیرانی ما نیز تحریم است این در حالی است اگر کشتی نیز برای صادرات نفت پیدا کنیم باید کشتی را بیمه کنیم اما بیمه‌های ما نیز تحریم هستند.»

دور دوم تحریم‌های آمریکا که از آبان ماه اجرایی شده‌اند، صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، کشتیرانی، و نظام بانکی ایران را هدف قرار داده‌اند.

ایالات متحده ۱۸ اردیبهشت از برجام خارج شد و تحریم‌هایی که پس از آن لغو شده بودند، پس از ۹۰ و ۱۸۰ روز بازگشتند.

پیشتر، وزیر خارجه آمریکا دوازده شرط را برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی و مذاکره برای رسیدن به توافق جدید اعلام کرد. توقف حمایت تهران از تروریسم، پایان دخالت نظامی ایران در سوریه، و توقف برنامه موشکی بالستیک ایران، از جمله مهم‌ترین خواسته‌های آمریکا است.​

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG