لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۱

قیمت پائین نفت در آستانه تحریم ایران


ال پسین- خبرنگار صدای آمریکا در لندن

تحریم های اروپائی علیه نفت ایران روز یکشنبه به اجرا گذاشته می شود، و رهبران ایران برای مذاکره در مورد برطرف ساختن نگرانی های بین المللی از برنامه اتمی شان زیر فشار بیشتری قرار می گیرند.

پیش بینی ها حاکی از آن بود که تصویب این تحریم ها می تواند هزینه سنگینی را ببار بیاورد، اما قیمت های نفت در دو ماه گذشته قریب ۲۰ درصد تنزل کرده است.

لئو درولاس , کارشناس مرکز جهانی تحقیقات انرژی این دلیل را ارائه می دهد:
«تولید نفت لیبی از سر گرفته شده است، تولید نفت عربستان افزایش یافته است، نیجریه و عراق هم تولیدشان سیر صعودی دارد».

به گفته این کارشناس، وجود نفت در بازارهای جهان اکنون به سطحی رسیده است که نیازی به نفت ایران دیده نمی شود، بخصوص که بنظر می رسد عربستان سعودی می خواهد وضعیت جاری را حفظ کند. این برای ایران خبر خوبی نیست، که به سبب تحریم های بین المللی با تورمی ۲۰ درصدی روبروست، و سیر صعودی قیمت های مواد غذائی حتی به دوبرابر این رقم می رسد.

مارک فیتزپاتریک کارشناس انستیتوی بین المللی تحقیقات استراتژیک اوضاع را برای ایران وخیم تر می بیند و می گوید «اقتصاد ایران با تحریم های بیشتری روبروست، که روز اول ژوئیه به اجرا گذاشته می شود. ایران در ماه های آینده جای خوبی برای زندگی نیست».

فیتزپاتریک معقتد است تحریم ها بدان جهت سخت تر می شود که بنظر می رسد مذاکرات برای مهار کردن برنامه غنی سازی اورانیوم در ایران به جائی نرسیده است. مذاکرات اخیر در مسکو به مسیری برای مصالحه منجر نشد. ایران می گوید برنامه اتمی اش صلح آمیز است اما کارشناسان می گویند این برنامه می توان به سرعت به برنامه ای تسلیحاتی مبدل شود.

فیترپاتریک در عین حال معتقد است اقتصاد ایران دست کم تا مدتی محدود از قدرت مقاومت در مقابل فشار تحریم ها برخورداراست. او می گوید «اقتصاد ایران فورا به زانو در نمی آید. اما فشار به مصرف کنندگان شدیدتر می شود. اما به چه قیمتی؟ که ایران بتواند غنی سازی اورانیوم را انجام بدهد تا در آینده قادر به ساختن بمب اتمی باشد؟ اگر ایران چنین اقدامی را انجام دهد آمریکا وارد جنگ نخواهد شد؟ این برنامه ای بی معناست».

فیتزپاتریک معتقد است فعلا تا وقتی که مذاکرات ادامه دارد انتظار نمی رود اقدامی نظامی علیه ایران انجام گیرد. اما اگر مذاکرات تا آخر سال به نتیجه نرسد اسرائیل ممکن است علیه تاسیسات اتمی ایران وارد عمل شود که این بنوبه خود می تواند زمینه ساز جنگی گسترده تر شود.
XS
SM
MD
LG