لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۸

در پی ادامه تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران؛ جهانگیری: کشورهای دوست و نزدیک هم جرات خرید نفت ایران را ندارند


پس از اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، مقامات جمهوری اسلامی می گویند که تحت فشار تحریم‌ها، صادرات نفت این کشور کاهش یافته است و حتی کشورهای دوست ایران نیز «جرات خرید نفت ایران» را ندارند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران، روز دوشنبه ۱۱ آذرماه با اشاره به فشارهای تحریم بر ایران، گفت که «حتی کشورهای دوست ایران هم که تا به حال جزو نزدیک ترین کشورها در رابطه با ما هستند، جرات اینکه نفت ایران را خریداری کنند، ندارند.» و ایران «به روش‌های دیگری» متوسل می‌شود تا نفت خود را بفروشد.

معاون اول رئیس جمهور ایران همچنین گفته است که «تمام گلوگاههای اصلی کار و فعالیت اقتصادی کشور از سوی آمریکایی ها بسته شده است.» جهانگیری با این حال مدعی شد که «صادرات غیرنفتی ایران در هشت ماهه، بیش از ۱۶ درصد رشد کرده است.»

پیش از این یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از کاهش ۲۰ برابری فروش نفت کشور خبر داده بود.

کاهش شدید فروش نفت ایران در ادامه کارزار دولت پرزیدنت ترامپ برای فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی برای تغییر رفتار، صورت گرفته است.

دولت آمریکا خواستار دستیابی به توافقی با ایران است که مسائل منطقه، برنامه موشکی و اختلافات دیگر با جمهوری اسلامی را نیز شامل شود.

پرزیدنت ترامپ با تشریح ایرادات توافق هسته ای با ایران، آمریکا را از این توافق خارج کرد و تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، از جمله تحریم خرید نفت از ایران را بازگرداند.

با این حال، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده است که آماده مذاکره بدون پیش شرط با مقامات ایران است اما رهبر جمهوری اسلامی دولت را از مذاکره با آمریکا منع کرده است.

از سوی دیگر صندوق بین‌المللی پول اعلام کرده است که ایران در سال جاری با کسری بودجه ۴.۴ درصدی مواجه است و انتظار می رود که این کسری بودجه در سال آینده به ۵.۱ درصد برسد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG