لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۷

درآمد ایران از فروش نفت ۵۰ درصد کاهش یافته است


شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران، می گوید درآمدهای نفتی امسال ایران در مقایسه با سال قبل نصف شده است. این اظهارات نشان می دهد تحریم های غرب موجب کاهش منبع اصلی کسب درآمد تهران شده است.

هدف از تحریم های مصوب آمریکا و اروپا کاستن از درآمدهای نفتی ایران است؛ درآمدهایی که ممکن است صرف برنامه گران قیمت دستیابی به تسلیحات اتمی شود.

ایران تکذیب می کند که دنبال تسلیحات اتمی است و می گوید برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آمیز است

روزنامه دنیای اقتصاد در شماره روز یکشنبه خود اظهارات شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصاد را نقل می کند که گفته است: "بخاطر تحریم ها درآمدهای نفتی کشور ۵۰ درصد کاهش یافته است" و افزوده است: "از طریق مدیریت بر منابع و درآمدمان، برای پرداخت حقوق و دستمزد ها تا پایان سال جاری مشکلی نداریم" .

قانونگذاران ایران پیشتر اشاره کرده بودند که مشکلات بودجه ای ناشی از تحریم هاست، و مقامات گفته اند دولت برای پر کردن خزانه خود باید کمتر به درآمدهای نفتی اتکا کند، و بیشتر سراغ کسب مالیات برود.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران باید بودجه سال آینده را برای تصویب به مجلس ببرد.

محمد رضا باهنر، نماینده با نفوذ مجلس، در ماه سپتامبر گفته بود صادرات نفتی ایران در ماه ژوئیه به خاطر تحریم ها به ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

ایران علاوه بر تحریم های نفتی با تحریم های مالی نیز روبروست که انتقال درآمدهای حاصل از مقدار نفتی را هم که می تواند بفروشد ، به خزانه مشکل می کند.

مقامات آمریکائی گفته اند از روز ششم فوریه، قوانین آمریکا مانع از آن خواهد شد که ایران بتواند درآمدهای نفتی را وارد خزانه کند.
XS
SM
MD
LG