لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۹

رویترز: صادرات نفت ایران در ماه ژوئن به زیر ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسید


صادرات نفت ایران در ماه جاری میلادی، ژوئن، به زیر ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت ایران در سه هفته نخست ماه جاری میلادی موافق به فروش روزانه حدود ۳۰۰ هزار بشکه نفت شده است. این عدد به نقل از دو منبع که فروش نفت در جهان را دنبال می‌کنند،‌ نقل شده است.

هم‌زمان داده‌های شرکت رفینیتیو ایکون نشان می‌دهد که میزان صادرات نفت ایران روزانه حدود ۲۴۰ هزار بشکه بوده است.

با این حال بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی، این خبر را «مطلقا دروغ» توصیف کرد. او درباره میزان فروش واقعی نفت ایران توضیحی نداد و گفت: «عدد نمی‌گویم چون به ضرر ماست.»

براساس گزارش‌ها، میزان فروش نفت ایران در ماه گذشته میلادی، می، بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز بود. ایران در ماه آوریل سال ۲۰۱۸ و پیش از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای، بیش از ۲.۵ میلیون بشکه نفت در روز صادر کرده بود.

تهران در ماه‌های اخیر میزان فروش نفت خود را به اوپک گزارش نمی‌کند. همین مسئله باعث شده که اطلاعات قطعی درباره صادرات نفت ایران وجود نداشته باشد.

براساس گزارش رفینیتیو ایکون، در ۲۴ روز نخست ماه ژوئن، ایران ۵.۷ میلیون بشکه نفت به امارات متحده عربی، ترکیه، سنگاپور و سوریه صادر کرده است. با این حال ممکن است این کشورها مقصد نهایی این محموله‌ها نباشند.

وزیر نفت ایران پیشتر گفته بود که پس از اعمال تحریم‌های آمریکا «نمی‌توانیم به اسم ایران نفت صادر کنیم.»

ایالات متحده پس از خروج از توافق هسته‌ای، در دو نوبت تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند. این تحریم‌ها از جمله شامل تحریم خرید نفت از ایران بود.

دولت آمریکا اعلام کرده است که هدف نهایی از تحریم نفت، رساندن درآمد صادرات نفتی ایران به صفر است، با این حال برای حفظ بازار به مدت چند ماه به برخی کشورها اجازه داد از ایران نفت خریداری کنند.

کاخ سفید اما در بیانیه‌ای‌ که روز دوشنبه ۲ اردیبهشت منتشر شد، اعلام کرد پرزیدنت ترامپ تصمیم گرفته است «معافیت از مجازات بابت خرید نفت از ایران را که ماه مه تمام می‌شود، تمدید نکند.» براساس بیانیه کاخ سفید این کار به منظور رساندن صادرات نفت ایران به صفر انجام می‌شود.

کاخ سفید در بیانیه خود اعلام کرده بود که ایالات متحده به همراه عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای تامین نفت در بازارهای جهانی تلاش می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG