لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۸

انتشار اخبار ضدونقیض درباره سهیمه بندی بنزین؛ بنزین از فردا در ایران سهمیه بندی می‌شود؟


در حالی که پیشتر خبرهای غیررسمی درباره گران شدن بنزین در ایران منتشر شده بود، خبرگزاری تسنیم روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت گزارش داد که بنزین از فردا شب سهمیه بندی خواهد شد.

خبرگزاری تسنیم جزئیات سهیمه بندی شدن بنزین از فردا را منتشر کرد و نوشت که بنزین با نرخ هزار تومان با سهمیه ۶۰ لیتر در ماه و بنزین آزاد با قیمت ۲هزار و ۵۰۰ تومان در هر لیتر عرضه می‌شود.

بنابر این گزارش دولت برای تاکسی‌های اینترنتی با هماهنگی مجموعه وزارت کشور سهمیه‌ای مجزا در نظر می‌گیرد. همچنین قیمت هر لیتر بنزین سوپر آزاد نیز ۳هزار تومان در هر لیتر خواهد بود.

پیشتر سهمیه بندی و گران شدن بنزین از سوی مقامات جمهوری اسلامی تکذیب شده بود. زیبا اسماعیلی سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران سه شنبه شب، سهمیه بندی بنزین را تکذیب کرده و گفته بود که هنوز هیچ مصوبه‌ای درخصوص سهمیه بندی بنزین به ما ابلاغ نشده است.

حالا نیز یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی موضوع را بی ربط با مجلس دانسته و به ایسنا گفته است که مجلس تصمیمی در خصوص سهمیه‌بندی یا افزایش قیمت بنزین اتخاذ نکرده و تصمیم به سهمیه بندی بنزین «در جلسه سران سه قوه و شورای هماهنگی اقتصادی» اتخاذ شده است.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی انرژی نیز گفته است که «اگر دولت بدون نظر مجلس و خودسرانه نسبت به افزایش قیمت بنزین اقدام کند حتماً مجلس برخورد لازم را انجام خواهد داد چراکه این کار کاملاً غیر قانونی است.»

پیشتر موضوع گران شدن و سهمیه بندی بنزین به موضوعی اختلاف برانگیز در مجلس و دولت تبدیل شده بود.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران سال ۹۷ گفته بود که ساماندهی وضعیت سوخت در کشور راهی به‌جز سهمیه‌بندی و افزایش قیمت ندارد. علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس نیز پیشنهاد چند نرخی شدن بنزین را داده بود اما در نهایت نمایندگان در جریان بررسی جزئیات بودجه ۹۸ با پیشنهاد علی مطهری مخالفت کرده بودند.​

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG