لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۲

رویترز: ایران از امکان تخفیف به خریداران نفت خبر داد


خبرگزاری رویترز گزارش داد وضعیت بازار نفت موجب شده تا ایران از تخفیف هایی برای مشتریان نفت خود خبر بدهد.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران از امکان تخفیف به خریداران نفت در بازارهای جهانی سخن گفته است. ایران با در نظر گرفتن امکان خروج آمریکا از برجام در ماه آینده و احتمال تحریم نفت آن کشور در صدد است به هر قیمتی سهم خود در بازارهای نفت جهان را حفظ کند.

تلویزیون دولتی ایران این سخنان وزیر نفت ایران را نقل کرده که در پاسخ به پرسشی در زمینه شایعات تخفیف دادن به خریداران هندی نفت ایران،گفته است: با توجه به جو سیاسی و تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در باره برجام،ایران تمامی اقدامهای لازم رابرای حفظ سهم خود در بازار نفت به کار خواهد گرفت.ما هنوز تخفیف ویژه ای به خریداران هندی نداده ایم اما ممکن است در قیمت های فروش نفت خود تجدیدنظر کنیم.

هفته پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از افزایش قیمت جهانی نفت انتقاد کرد و در توییتی که روز جمعه منتشر کرد با اشاره به تلاش سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، برای افزایش قیمت این کالا، گفت قیمت های نفت به طور مصنوعی در سطح بسیار بالا قرار دارد! این خوب نیست و پذیرفته نمی شود!

در زمستان سال گذشته، وال استریت جورنال به نقل از بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گزارش داده بود که اعضای اوپک ممکن است در نشست ماه ژوئن ۲۰۱۸ که در وین برگزار می شود، بر سر افزایش تولید نفت در سال ۲۰۱۹ توافق کنند تا قیمت هر بشکه نفت را در محدود ۶۰ دلار نگه دارند تا از این طریق تولید نفت شیل در آمریکا را مهار کنند.

آقای زنگنه گفته بود اگر قیمت نفت به حدود ۷۰ دلار افزایش یابد، باعث انگیزه بیشتر شرکت های نفت شیل در آمریکا برای تولید بیشتر خواهد شد.

نفت شیل، بر خلاف نفتی که در کشورهایی نظیر عربستان تولید می شود، هزینه بالاتری برای تولید دارد لذا، قیمت های بالاتر به تولیدکنندگان نفت شیل تا زمانی که از فناوری های جدیدتر و ارزانتر استفاده کنند، کمک می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG