لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

دولت اوباما به پيروزی طرفداران تجديد مناسبات ايران با غرب اميدوار است


دولت اوباما به پيروزی طرفداران تجديد مناسبات ايران با غرب اميدوار است
دولت اوباما به پيروزی طرفداران تجديد مناسبات ايران با غرب اميدوار است

تهران استراتژی وقت کشی را دنبال ميکند

واشنگتن پست در سرمقاله خود زيرعنوان "تهران وقت پيدا ميکند" می پرسد تا چه وقت دولت اوباما می تواند لجاجت و خيره سری رژيم را تحمل کند؟

واشنگتن پست می نويسد از وقتی که دولت اوباما اعلام کرد ايران موافقت کرده است در ازای دريافت سوخت برای يک رآکتور تحقيقاتی، بيشتر اورانيوم غنی شده خود را به خارج بفرستد - معامله ای که وعده ميداد برنامه اتمی تهران را يک سال و يا بيشتر به تاخيربياندازد- پنج هفته ميگذرد. اما هيچ محموله ای ارسال نشده است، و بجای آن، ايران شرايط و نکات فنی پيشنهادی آژانس بين المللی انرژی اتمی را رد ميکند.

واشنگتن پست می نويسد تا کنون دولت اوباما بجز بيانيه هائی که برعمل کردن ايران به مبادله اورانيوم به گونه ای که در آغاز مورد موافقت قرار گرفته بود، واکنشی مرئی به موضع تهران نشان نداده است. بنظر ميرسد دولت اوباما به آنچه که به اعتقاد مقامات جر و بحثی در داخل رژيم است که می تواند به برنده شدن طرفداران آشتی و تجديد مناسبات دوستانه با غرب منجر شود اميدوار است. مقامات همچنين ميخواهند مطمئن شوند اگر مذاکرات به شکست انجاميد تمامی طرفها، از جمله روسيه و چين که حمايت شان برای وضع تحريم هائی جديد در سازمان ملل متحد ضروری است، تهران را مسئول و مقصر ببينند.

واشنگتن پست می نويسد اين محاسبات بقدر کافی معقول وقابل درک است. اما در عمل، به اعتقاد بسياری از کارشناسان، تسهيل کننده استراتژی مورد نظر و تاکيد ايران است. اين استراتژی بر پايه طولانی ساختن مذاکرات با آمريکا و متحدانش تا سرحد ممکن، و جلوگيری از وضع تحريم هائی جديد، حتی دروضعيتی است که پاسداران انقلاب به سرکوبی اپوزيسيون جنبش سبز ادامه ميدهند.

واشنگتن پست می نويسد همانگونه که فعالان اپوزيسيون هشدار داده اند، مذاکره کردن با آمريکا به رژيم کمک کرده است قدرت متزلزل خود را تحکيم کند، و هر روزی که ميگذرد، سانتريفيوژهای شناخته شده ايران شش پاوند (کمتر از سه کيلو) اورانيوم غنی شده ديگر توليد ميکنند.

واشنگتن پست می نويسد دولت اوباما و دولت های اروپائی پايان سال جاری را ضرب الاجل انتقال اورانيوم از ايران و پيشرفتی در کل مذاکرات تعيين کرده اند. اما دولت اوباما بايد ببيند آيا منطقی است که به رژيم دو ماه فرصت بيشتربدهد. آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد روز سه شنبه علنا ضمن رد پيغام هائی که ميگويد از پرزيدنت اوباما دريافت کرده است، مذاکره با آمريکا را عملی سادلوحانه و انحرافی دانست. روز چهارشنبه، معترضين اپوزيسيون شعار ميدادند اوباما، اوباما، يا با اونا، يا با ما. آقای اوباما دير يا زود بايد به اين پيام ها پاسخ بدهد.

XS
SM
MD
LG