لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۹

در کاخ سفید چه می گذرد؟


در کاخ سفید چه می گذرد؟
در کاخ سفید چه می گذرد؟

پس از انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در باره برنامه های اتمی ایران، یک جلسه خبری ویژه با حضور ۲ نفر از مقامات ارشد دولت اوباما در کاخ سفید تشکیل شد.

یکی از این ۲ مقام ارشد گفت هر چند که «هیچ نکته ای در گزارش آژانس بین المللی اتمی وجود ندارد که بتوان به یک نتیجه قطعی در مورد ( تسلیحاتی بودن برنامه اتمی ایران) رسید»، با این همه ما مدتهاست که نگرانی خود را از رفتارهای ایران بیان کرده ایم و این گزارش برخی از این موارد نگرانی را تاًیید می کند.

مقامات ارشد دولت اوباما همچنین دیروز گفتند که از آژانس بین المللی انرژی اتمی حمایت می کنند. آنان گفتند که ما یک سری گام هائی را در جهت تحت فشار قرار دادن دولت ایران برای این که از تعهدات بین المللی خود در این باره پیروی نکرده است، برداشته ایم.

این ۲ مقام ارشد گفتند که ایران تنها کشور عضوی در آژانس بین المللی انرژی اتمی است که هنوز نتوانسته است این سازمان را در باره طبیعت صلح آمیز برنامه اتمی اش قانع کند.

یکی از این ۲ مقام ارشد گفت که ما ۲ نتیجه مهم از این گزارش بدست آورده ایم. اول این که ایران یک برنامه غنی سازی بین سال های ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۳ برای ساخت کلاهک اتمی تحت نظر وزارت دفاع خود داشته که در سال ۲۰۰۳ قطع شده است و مورد دوم این که نشانه هائی وجود دارد که تولید دستگاه ها وابزار های هسته ای همچنان ادامه دارد. مقامات دولت اوباما روز سه شنبه گفتند که ما قطعنامه شماره ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد را که برای اعمال تحریم های اضافی بر دولت ایران بود، دنبال می کنیم.

آمریکا در روزهای آینده برای فشارهای بیشتر بر ایران اقداماتی به همراه متحدانش انجام خواهد داد.

XS
SM
MD
LG