لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۷

توماس فریدمن: ايران تنها منبع بی‌ثباتی در خاورمیانه نیست


توماس فريدمن، خبرنگار روزنامه نيويورک تايمز و برنده سه جايزه پوليتزر، در بخش نظرات اين روزنامه می‌نويسد، در ميان تمامی استدلالات مشروع و منطقی‌ای که تاکنون برله يا عليه توافق اتمی در مورد خطراتی ارايه شده که آمريکا را از جانب خاورميانه مورد تهديد قرار می‌دهد، يکی از همه خطرناکتر است که بايد به آن پاسخ داد و آن هم ادعای ژنرال بازنشسته، توماس مکه نرنی، است که گفته بود که "ايرانی‌ها در صدر گروه‌های اسلامی رادیکال در جهان هستند. آنها شيوع دهندگان اسلام رادیکال در سراسر منطقه و در سراسر جهان‌اند. و ما در حال توانمند ساختن آنها به دستيابی به سلاح‌های اتمی هستيم."

توماس فريدمن در پاسخ به اين ادعا می‌گويد، ببخشيد ژنرال، ولی عنوان بزرگ‌ترين شيوع دهندگان اسلام راديکال به ايرانی ها تعلق ندارد. آنها حتی به نزديکی اين عنوان هم نمی‌رسند. آن عنوان متعلق به عربستان سعودی است که مثلا متحد ما قلمداد شده است.

نويسنده با فهرست کردن دلايل مدعای خود، در پايان مقاله می‌گويد، عربستان سعودی در بسیاری از مسائل متحد آمریکا بوده و قطعا میانه‌روهايی هستند که از مقامات مذهبی آن کشور متنفرند. اما واقعیت این است که اسلام خشکه مقدس وهابی که از عربستان سعودی صادر می‌شود یکی از بدترین بلايايی است که در يک قرن گذشته بر سر کثرت گرایی مسلمانان و اعراب آمده-- کثرت گرایی در اندیشه دینی، کثرت گرايی جنسی و کثرت گرايی آموزشی.

فريدمن در پايان می‌گويد، بله جاه طلبی‌های اتمی تهران تهدیدی واقعی است که بايد محدود شود. اما به اين مهملات گوش نکنيد که ايران تنها منبع بی‌ثباتی در آن منطقه است.

XS
SM
MD
LG