لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۸

مذاکرات اتمی ابران روز چهارشنبه ادامه خواهد یافت


قدرت های جهانی روزسه شنبه درجریان مذاکرانی درباره برنامه اتمی ایران، پیشنهاد بازنگری شده ای ارائه دادند، وابراز امیدواری کردند هنگام تجدید مذاکرات درروزچهارشنبه، پاسخ مفصل تری ازنمایندگان جمهوری اسلامی دریافت کنند.

دیپلمات ها مذاکرات درآلماتی، درقرقیزستان، را آغازی "مفید" توصیف کردند اما توضیح بیشتری ندادند.

مایکل من، سخنگوی کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، غروب سه شنبه به خبرنگاران گفت قدرت های جهانی درانتظارپاسخ مشروح ایران خواهند بود.

من حاضر نشد مذاکرات را "آخرین شانس" برای ایران توصیف کند، اما به بخش فارسی صدای آمریکا گفت لازم است پیشرفتی صورت گیرد.

انتظارمی رفت گروه پنج بعلاوه یک پیشنهادی برای کاهش برخی تحریم ها علیه ایران، درصورت موافقت با متوقف ساختن بخشی از فعالیت های اتمی، ارائه دهد.

اما سخنگوی آشتون می گوید برای آن که چنین اتفاقی بیافتد، ایران باید به نگرانی های ناشی از فعالیت های غنی سازی اورانیوم بپردازد.

خبرگزاری فرانسه درگزارشی نوشت مذاکرات درحالی صورت می گیرد که تحریم هاعلیه جمهوری اسلامی تاثیر گذار می شود واسراییل هنوز حاضرنیست گزینه حملات هوایی برای متوقف ساختن برنامه اتمی ایران را کنار بگذارد.

خبرگزاری فرانسه به نقل ازمقامات غربی می گوید قدرت های جهانی به ایران پیشنهاد می کنند معاملات طلا ودیگرفلزات قیمتی ونیزبرخی فعالیت های بانکی بین المللی را ازسربگیرد. در مقابل، ایران مجبورخواهد بود عملیات حساس غنی سازی اورانیوم را محدود کند.

کاترین آشتون، که از طرف قدرت های جهانی با ایران مذاکره می کند، دربیانیه ای گفت " ما با پیشنهادی بازنگری شده وبا این قصد به اینجا آمده ایم که به شیوه ای معقول با ایران تعامل کنیم."

یک مقام غربی گفت ایران مجبور خواهد بود غنی سازی اورانیوم درسطح ۲۰درصد را متوقف سازد وتاسیسات فوردو را که در آنجا چنین فعالیتی صورت می گیرد ببندد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام جمهوری اسلامی می گوید ایران با پیشنهاد متقابلی که شرایط قدرت های جهانی ماهیت نهایی آنرا مشخص خواهد ساخت به جلسه آمد.

او تاکید کرد مساله بستن مرکز فوردو منتفی است، اما ایران ممکن است درصورت لغو تمام تحریم های بین المللی ، غنی سازی در سطح 20 درصد را متوقف کند.

جان کری، وزیرامورخارجه آمریکا روزسه شنبه دربرلن گفت امیدواراست ایران مسیرحرکت بسوی یک راه حل دیپلماتیک را برگزیند.

کری پیشتردرلندن گفت "یک ایران دارای اسلحه اتمی درآن منطقه، با توحه به تمام آنچه اتفاق افتاده، غیرقابل قبول است."

او گفت آمریکا آماده است با "حسن نیت" و" احترام متقابل" برای پرهیزازآنچه آنرا پیامدهای شکست مذاکرات روزسه شنبه نامید کارکند.
XS
SM
MD
LG