لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۷

گشایشی در روند مذاکرات اتمی با ایران؟


در آستانه دور دیگری ازمذاکرات ایران با گروه ۵ بعلاوه یک در قزاقستان، خبرگزاری رویترز در گزارشی از وین به نقل از دیپلمات ها می گوید انتظار می رود گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی،که احتمال دارد پنجشنبه یا جمعه منتشر شود، فاش سازد از شتاب انبار کردن اورانیوم غنی شده در ایران، درحالی که مقداری از آن برای تولید سوخت رآکتور به کار می رود، کاسته شده است.

رویترز می گوید این موضوع اگر تایید شود، تحولی عمده خواهد بود زیرا می تواند برای کوشش های دیپلماتیک جهت یافتن راهی بمنظور حل اختلاف دیرینه از راه مذاکره فرصت بیشتری فراهم آورد.

مذاکرات هفته آینده در قزاقستان برای نخستین بار در مدت هشت ماه نمایندگان دو طرف را روبروی هم می نشاند، اما به گزارش رویترز، تحلیلگران انتظار ندارند پیشرفت عمده ای درجهت برطرف ساختن بدگمانی ها از کوشش ایران برای تولید تسلیحات اتمی صورت گیرد.

اسراییل،که هشدار داده است امکان دارد به عنوان آخرین راه مراکز اتمی ایران را بمباران کند، سال پیش نیمه ۲۰۱۳ را تاریخی که ایران ممکن است اورانیوم با غنای بالا برای ساختن بمب فراهم آورد اعلام کرد.

با این حال، در گزارش رویترز گفته می شود اگر ایران بخشی از اورانیوم را برای تولید سوخت رآکتور به کاربرد، و آنرا موقتا از آنچه می تواند برای ساختن اسلحه مورد استفاده قرار گیرد خارج کند، ممکن است اسراییل «خط قرمز» برای عمل را عقب بکشد.
XS
SM
MD
LG