لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۸

تصمیم ایران برای ساخت چهار نیروگاه اتمی جدید


رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از تصمیم دولت به ساختن دستکم چهار نیروگاه اتمی جدید در کشور ظرف یک دهه خبر می دهد.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، علی اکبر صالحی روز سه شنبه اعضای کمیته امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی را از جزئیات معامله اتمی بین ایران و گروه ۵ بعلاوه یک آگاه ساخت، و به گفته نوذر شفیعی سخنگوی کمیته، ایران به منابع جدید اورانیوم طبیعی نیاز دارد و کارشناسان تاکنون ۶۰ درصد کشور را به این منظور جستجو کرده اند.

صالحی همچنین توافقنامه اتمی را که به گفته او ایران را قادر خواهد ساخت توانایی های فناوری صلحجویانه خود را به شیوه ای که قبلا ممکن نبود توسعه دهد، ستود.

صالحی همچنین گفت توافق به ایران اجازه می دهد به یک «بانک سوخت هسته ای» بین المللی بپیوندد که از طریق آن می تواند اورانیوم غنی شده را در محل بفروشد و در مقابل اورانیوم طبیعی دریافت کند، روندی که قبلا ایران از انجام آن ممنوع بود.

یک کارشناس برنامه اتمی ایران در دانشگاه تل آویو به تایمز اسرائیل گفت اشاره صالحی احتمالا به ماده ای است که ایران بر اساس توافق باید از بین ببرد، یا اورانیوم اضافی است که ایران اجازه ندارد نگاهدارد.

ایران همچنین موافقت کرده است تاسیسات آب سنگین اراک را در یک دوره ۱۵ ساله به واحد دیگری تبدیل کند.

صالحی تاکید کرد بازرسی های بین المللی از تاسیسات نظامی ایران بطور پنهانی انجام خواهد گرفت. هدف این است که معلوم شود آیا برنامه اتمی اتمی ابعاد نظامی داشته است یانه.

این کارشناس گفت توافقنامه به اندازه کافی به این مساله نپرداخته است. بخش برنامه بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی محرمانه نگاهداشته شده است و بر این نگرانی افزوده می شود که ایران شیوه بازرسی ها را در کنترل خواهد داشت. .

XS
SM
MD
LG