لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۹

آمانو: ایران با بازرسان سازمان ملل متحد همکاری می کند


مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران با بازرسان سازمان ملل متحد همکاری می کند. آنها در جستجوی پاسخ هایی در باره ماشه هایی هستند که می تواند برای کمک به منفجر کردن یک ابزار اتمی انفجاری بکار رود.

ایران سال پیش موافقت کرد به بازرسان آژانس اجازه دهد دسترسی بیشتری به مراکز مرتبط با فعالیت های اتمی پیدا کنند و اطلاعات زیادتری در باره برنامه اتمی، که می گوید کاملا صلحجویانه است، فراهم آورد.

بر اساس چارچوب توافق، ایران هچنین پذیرفت به بدگمانی هایی که ممکن است روی طرح یک اسلحه اتمی کار کرده باشد، بپردازد.

ایران قرار است تا نیمه ماه مه اطلاعاتی در باره لزوم یا کاربرد ماشه های انفجاری در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دهد. این ماشه ها که بسرعت عمل می کنند، برخی کاربردهای غیر نظامی دارند، اما همچنین به منفجر کردن یک ابزار اتمی نیز کمک می کنند.

رویترز در گزارشی می گوید یوکیو آمانو، مدیر آژانس، در پاسخ به پرسشی در باره اجرای توافق گفت « ما روی آن کار می کنیم و آنها همکاری می کنند.»

آمانو، که روز چهارشنبه در جریان سمیناری در اوسلو سخن می گفت، اظهار داشت مسئولان بخش ایمنی آژانس با ایرانی ها در تماس نزدیک هستند. او همچنین گفت ایران توافق اتمی موقت سال پیش با شش قدرت جهانی را اجرا می کند.

آژانس در تایید این موضوع که آیا ایران توافقنامه ۲۴ نوامبر را اجرا می کند یانه، نقشی مهم برعهده دارد.

مذاکرات آژانس بین المللی انرژی اتمی و قدرت های جهانی با ایران کاملا جداگانه است ، با این حال به هم پیوسته هستند، و هر دو بر کاهش هراس از امکان کوشش تهران برای کسب توانایی تولید تسلیحات اتمی تمرکز دارند.

آمانو در حالی سخن می گفت که مذاکره کنندگانی از ایران، ایالات متحده، فرانسه، آلمان، روسیه، چین و بریتانیا، برای دومین روز در وین به گفت و گو نشستند و در باره تدوین توافقنامه نهایی در مورد برنامه اتمی ایران تا ۲۰ ژوئیه به بحث پرداختند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی ماهانه اطلاعات مربوط به اجرای توافقنامه با قدرت های جهانی را به روز در می آورد. انتظار می رود گزارش جدید بعدی در ۲۰ آوریل منتشر شود.

آمانو گفت مشکل این است که صلحجویانه باقی ماندن فعالیت ها و مواد و تجهیزات اتمی مسلم شود.

او یاد آور شد به ابزار بیشتری برای تایید صلحجویانه بودن تمام فعالیت های ایران نیاز است، و این کار وقت خواهد گرفت.
XS
SM
MD
LG