لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۳

قدرت های جهانی می خواهند مذاکرات اتمی با ایران از سرگرفته شود


قدرت های جهانی می خواهند مذاکرات اتمی با ایران از سرگرفته شود
قدرت های جهانی می خواهند مذاکرات اتمی با ایران از سرگرفته شود

شش قدرت جهانی پیشنهاد کرده اند مذاکرات اتمی با ایران از سرگرفته شود. در حالی که غرب به وجود یک بعد نظامی در برنامه اتمی ایران مظنون است، کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید او پیشنهاد تجدید مذاکره را در نامه ای که روز سه شنبه برای سعید جلیلی مسئول مذاکرات اتمی جمهوری اسلامی فرستاد عنوان کرد. آشتون بعنوان نماینده شش عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد – آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه - باضافه آلمان، مذاکرات با ایران را سرپرستی کرده است.

در نامه، آشتون آمده است که هدف شش قدرت همچنان «راه حل دراز مدتی است که از طریق مذاکره بدست آید و اعتماد بین المللی را به ماهیت صلحجویانه برنانه اتمی ایران دو باره برقرار کند.»

کاترين آشتون می گوید شش قدرت و ایران باید در مورد زمان و مکان مذاکرات اتمی، که از ژانویه ٢٠١١ متوقف بوده است، موافقت کنند. جلیلی در ماه فوریه نامه ای برای آشتون فرستاد و از آمادگی ایران برای تجدید مذاکره خبر داد.

خبرنگار صدای آمریکا می گوید یک دیپلمات هفته پیش به او گفت احتمال نمی رود مذاکرات زودتر از ماه آوریل صورت گیرد.

دولت ایران روز سه شنبه گفت مایل است به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه دهد بطور مشروط به مرکز پارچین دسترسی پیدا کنند.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در اژانس می گوید دادن اجازه دسترسی به پارچین بدلیل موقعیت نظامی آن روندی وقت گیر است و نمی تواند پیاپی انجام گیرد.

در این میان، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل روز سه شنبه با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا ملاقات کرد.

XS
SM
MD
LG