لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۹

ایران و روسیه تحریم های جدید علیه تهران را محکوم می کنند


ایران و روسیه تحریم های جدید علیه تهران را محکوم می کنند
ایران و روسیه تحریم های جدید علیه تهران را محکوم می کنند

ایران و متحد نیرومند آن روسیه تحریم های جدید غرب بر بخش های مالی، پتروشیمی و انرژی تهران را محکوم کرده و آنها را غیر قانونی و بیهوده می نامند.

آمریکا، کانادا و بریتانیا روز دوشنبه در پاسخ به نگرانی های بین المللی در مورد برنامه تسلیحات اتمی ایران، گام های جدیدی را اعلام کردند.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه گفت اقدام های یک جانبه سه کشور فقط یک نجنگ تبلیغاتی و روانی است.» مهمانپرست گفت تحریم ها بی تاثیر خواهند بود و افزود تجارت و روابط اقتصادی ایران با آمریکا و بریتانیا به هر حال ناچیز است.

در همین حال، وزارت امور خارجه روسیه تحریم ها را «غیرقابل قبول و مغایر با قوانین بین المللی» نامید. مسکو، همراه با پکن، از اقدام های تنبیهی بیشتر علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تصویب جلوگیری کرده اند.

واشنگتن روز دوشنبه گفت تحریم ها بر کالاها و خدماتی که صنایع نفت و گاز ایران از آنها استفاده می کنند وضع می شود تا شرکت های خارجی را از سرمایه گذاری در این بخش باز دارد. آمریکا همچنین اعلام کرد برای تشویق کشورها به خرید مواد پتروشیمی از تولید کنندگان دیگر یک کمیپین دیپلماتیک جهانی به راه انداخته است.

در حالی که دیگر شرکت های انرژی ایران با تحریم های بین المللی روبرو هستند، شرکت های پتروشیمی ایران روز به روز بیشتر در پالایش بنزین فعال شده اند.

تیموتی گایتنر وزیر خزانه داری آمریکا گفت ایالات متحده همچنین ايران را از لحاظ حقوقی، يک عامل پولشوئی نگران کننده اعلام کرده است. گایتنر گفت این اقدام هشداری است که هر معامله ای با بانک های ایران می تواند از فعالیت های غیر قانونی ایران حمایت کند. شرکت ها و افراد آمریکایی هم اینک از معامله با ایران ممنوع هستند.

در این میان، بریتانیا گفت معامله با تمام بانک های ایران، از جمله بانک مرکزی را متوقف خواهد ساخت. این نخستین بار است که بریتانیا ارتباط با بخش کامل بانکی یک کشوررا قطع می کند. کانادا نیز اعلام کرد «عملا از تمام معاملات» با ایران، از جمله با بانک مرکزی، جلوگیری خواهد کرد و همچنین صادرات هر کالایی را که صنعت پتروشیمی ایران از آن استفاده می کند ممنوع خواهد کرد.

آمریکا همچنین تصریح کرد شمار شرکت ها و سازمان های ایرانی را که به ظن دست داشتن در برنامه اتمی ایران با تحریم ها روبرو هستند، افزایش داده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در اوائل ماه جاری گزارشی در مورد تلاش های ایران برای فراهم آوردن فناوری مورد نیاز ساخت تسلیحات اتمی منتشر کرد. ایران می گوید گزارش بر اساس اطلاعات نادرست و ساختگی استوار است و بر صلحجویانه بودن برنامه اتمی اش تاکید می گذارد.

از زمان انتشار گزارش آژانسآآ، نمایندگان آمریکایی دولت اوباما را ترغیب کرده اند تحریم های سخت تری بر ایران، از جمله علیه بانک مرکزی ، وضع کند. مقام های آمریکایی می گویند رییس جمهوری مایل نیست چنین گامی بردارد زیرا ممکن است دسترسی ایران به تجارت بین المللی و بازارهای صادراتی را قطع کند و به بالا رفتن قیمت نفت که به زیان رشد اقتصادی جهانی خواهد بود منجر شود.

XS
SM
MD
LG