لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۷

اوباما: ایران باید به تعهدات اتمی خود عمل کند


اوباما: ایران باید به تعهدات اتمی خود عمل کند
اوباما: ایران باید به تعهدات اتمی خود عمل کند

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید برنامه اتمی ایران همچنان تهدید کننده است. اوباما گفت وی و رییس جمهوری فرانسه با نیاز به ادامه «فشار بین المللی بی سابقه» بر ایران برای انجام تعهدات اتمی اش موافق هستند.

اوباما این نظر را روز پنجشنبه در پی دیداری با نیکلا سارکوزی رهبر فرانسه در آستانه نشست ۲۰ اقتصاد پیشرفته در شهر کان در فرانسه ابراز داشت.

رییس جمهوری آمریکا گفت مذاکراتی با سارکوزی که مجموعه ای از مسایل امنیتی را در بر می گرفت، درباره ایران بحث کردند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است هفته آینده گزارشی درباره برنامه اتمی ایران منتشر کند. خبرگزاری رویترز می گوید انتظار می رود گزارش، جزییاتی در مورد بعد نظامی برنامه ارائه دهد.

ایران که به دلیل این برنامه، زیر تحریم های سازمان ملل متحد قرار دارد می گوید فعالیت های اتمی اش صلحجویانه است. اسحاق آل حبیب، نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، قدرت های غربی را متهم به تلاش برای استفاده از آژانس به عنوان یک ابزار سیاسی کرد.

رویترز روز پنجشنبه گزارش داد وزیر امور خارجه ایران، در جریان دیداری از لیبی، به آمریکا علیه ورود به «مسیر برخورد با ایران» بر سر مساله اتمی هشدار داد.

در این میان، اسراییل روز پنجشنبه یک مانور دفاع غیر نظامی برای مقابله با حمله موشکی خارجی برگزار کرد. این اقدام در حالی صورت می گیرد که رسانه های اسراییل در گزارش هایی شایعه امکان حمله نظامی اسراییل علیه تاسیسات اتمی ایران را مطرح ساخته اند.

این شایعه هفته پیش پس از آن که گزارش رسید رهبران اسراییل در صدد تعیین جدول زمانی برای حمله به ایران برآمده اند، انتشار یافت.

اسراییل روز چهارشنبه موشکی را آزمایش کرد که به گفته رسانه ها قادر به حمل کلاهک اتمی است. همچنین گزارش رسید که نیروی هوایی اسراییل بر فراز دریای مدیتراته تمرین می کند.

XS
SM
MD
LG