لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

آغاز بهره برداری از نیروگاه اتمی بوشهر به تاخیر افتاد


رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران می گوید نخستین نیروگاه اتمی کشور تا ماه ژانویه برای تولید برق آماده خواهد بود، که دست کم دو ماه از زمانی که قبلا اعلام شده بود دیرتر است.

خبرگزاری نیمه رسمی ایسنا روز چهارشنبه به نقل از علی اکبر صالحی گفت مقامات امیدوار هستند تا اوائل اکتبر سوخت به واحد اصلی رآکتور بوشهر منتقل شود. او می گوید نیروگاه باید دو یا سه ماه بعد برق تولید کند.

صالحی دلیلی برای تاخیر ارائه نداد. زمانی که سوخت گذاری در نیروگاه در ماه اوت آغاز شد، مقامات ایران گفتند تولید برق دو تا سه ماه طول خواهد کشید.

پیشتر در اوائل هفته، رسانه های ایران گزارش دادند سازمان انرژی اتمی کشور سعی دارد با یک ویروس کامپیوتری پیشرفته که بر مراکز صنعتی اثر گذاشته و قادر است به نیروگاه ها نفوذ کند، مبارزه کند.

گزارش ها حاکی است که کارشناسان سازمان برای بحث درباره راه های حذف کد کامپیوتری معروف به استاکس نت تشکیل جلسه دادند.

روز چهارشنبه، صالحی گفت «دشمنان» ایران در تلاش های خود برای صدمه زدن به سیستم های اتمی کشور با ویروس شکست خورده اند. او گفت ویروس بر برخی از لپ تاپ های شخصی اثر گذاشته، اما به سیستم اصلی نیروگاه بوشهر نرسید.

در رویدادی جداگانه، کاترین آشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از ایران خواست به میز مذاکرات اتمی بازگردد. او روز چهارشنبه در واشنگتن در پی دیداری با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت قدرت های غربی در انتظار پاسخ ایران به پیشنهاد گفت و گو هستند.

XS
SM
MD
LG