لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۵

بان کی – مون: ایران باید مقاصد اتمی خود را روشن کند


دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید ایران برای این که نشان دهد برنامه اتمی اش تهدید کننده نیست، باید گام های بیشتری بردارد.

بان کی- مون روز پنجشنبه از ایران خواست مقاصد اتمی خود را روشن سازد و گفت شیوه برخورد تهران با اختلاف اتمی به «نبود جدی اعتماد» منجر شده است.

دبیر کل سازمان ملل متحد که در برزیل سخن می گفت، همچنین از تلاش های برزیل و ترکیه برای میانجیگری در یک معامله احتمالی با ایران استقبال کرد.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز روز پنجشنبه از ایران انتقاد کرد و گفت کشور او به حمایت از تحریم های جدید ادامه خواهد داد، زیرا ایران همچنان از نشان دادن شفافیت خودداری می کند.

پیشتر، وزیرامور خارجه روسیه انتقاد ایران از حمایت کرملین از تحریم های جدید را رد کرد.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه حمایت روسیه از تحریم های جدید را محکوم کرد و گفت مسکو تسلیم فشار آمریکا می شود.

احمدی نژاد همچنین از آمریکا و روسیه خواست معامله معاوضه سوخت اتمی را قبول کنند و آنرا آخرین شانس برای پایان دادن به رویاروئی اتمی دانست.

لاوروف در گفت و گو با خبرنگاران در مسکو اظهارات احمدی نژاد را «احساساتی» نامید و رد کرد. او گفت روسیه سال ها سعی داشته است به حل اختلاف ناشی از برنامه اتمی ایران کمک کند، اما پاسخ تهران رضایتبخش نبوده است.

با این حال، لاوروف بعد از ظهر پنجشنبه تلفنی با منوچهر متکی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، تماس گرفت و گفت روسیه هنوز فعالانه برای یافتن یک راه حل دیپلماتیک کار خواهد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا معامله پیشنهادی را یک «ترفند آشکار» نامیده است. اما لاوروف گفت اگر ایران با اجرای کامل توافق موافقت کند، روسیه از آن استقبال خواهد کرد.

پنج عضو دائمی شورای امنیت – ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه - پیش نویس قطعنامه وضع چهارمین دور تحریم ها علیه ایران را تصویب کرده اند.

XS
SM
MD
LG