لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

سازمان بین المللی انرژی اتمی از ایران خواست کتباً موافقت خود را با قرارداد معاوضه اورانیوم اعلام کند


خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گزارش داده ایت که روز دوشنبه نامه ای را در مورد توافق هسته ای که به تازگی با ترکیه و برزیل امضا کرده است، به سازمان بین المللی انرژی هسته ای ارائه خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، سفیر ایران در این سازمان اعلام کرد که این نامه روز دوشنبه به یوکیو آمانو، رییس سازمان انرژی اتمی، داده خواهد شد.

سازمان بین المللی انرژی اتمی از ایران خواسته است که در نامه ای با تحویل ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای پایین به ترکیه برای دریافت سوخت مورد استفاده در رآکتور تحقیقات پزشکی، موافقت خود را اعلام کند.

پیشتر در آغاز هفته ایران توافق خود را با قرارداد معاوضه اورانیوم با ترکیه و برزیل اعلام کرد.

بر اساس جدیدترین گزارش سازمان انرژی اتمی، ۱۲۰۰ کیلو گرم اورانیوم با درصد غنای پایین، نزدیک به نیمی از ذخیره اورانیوم تولیدی این کشور است.

آمریکا و دیگر قدرت های جهان، با وجود قرارداد معاوضه اورانیوم، پیش نویس قطعنامۀ تحریمی علیه ایران را به شورای امنیت ارائه دادند. پیش از این شورای امنیت در سه قطعنامۀ تحریمی ایران را از غنی سازی اورانیوم منع ساخته است. اما این قطعنامه ها از فعالیت های غنی سازی ایران پیشگیری نکرده است.

یک قانون گزار ارشد روسیه می گوید تحریم های پیشنهادی سازمان ملل متحد علیه ایران، بر طرح های روسیه برای فروش موشک های زمین به هوا به تهران تاثیر نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG