لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۹

اعضای شورای امنیت درباره برنامه اتمی با وزیر امور خارجه ایران بحث کردند


سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید ایران و نمایندگان شورای امنیت سازمان ملل متحد در جریان مهمانی شامی که سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد ترتیب داده بود، به گونه ای «صریح و حرفه ای» درباره برنامه اتمی ایران تبادل نظر کردند.

فیلیپ کراولی می گوید اعضای شورا، ایران را برای انجام «تعهدات بین المللی» خود زیر فشار گذاشتند، در همین حال نمایندگان آمریکا و کشورهای دیگر به «نقائص و کمبودها» در رویکرد ایران اشاره کردند.

کروالی روز جمعه به خبرنگاران گفت ایالات متحده دیدار پنجشنبه شب را «فرصت دیگری که ایران برای انجام تعهدات بین المللی خود از دست داد» تلقی می کند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران میزبانی تمام ۱۵ عضو شورای امنیت را، در حالی که کشور با امکان چهارمین دور تحریم های سازمان ملل متحد روبرو است، بر عهده داشت.

تهران تا کنون طرح سازمان ملل متحد برای انتقال اورانیوم به روسیه جهت غنی سازی را رد کرده است. اورانیوم سپس برای تبدیل به میله های سوخت به فرانسه فرستاده می شود، بعد برای استفاده در یک رآکتور اتمی به ایران بازگردانده خواهد شد.

در این میان، منوچهر متکی روز جمعه در جریان توقفی در ترکیه در بازگشت از آمریکا، درباره برنامه اتمی ایران با مقامات آن کشور بحث کرد.

خبرگزاری آسوشییتد پرس می گوید متکی در این دیدار خواهان رویکرد «سازنده ای» از سوی کشورهای غربی شد.

XS
SM
MD
LG