لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

چین در مذاکرات مربوط به ایران به قدرت های جهانی می پیوندد


چین در مذاکرات مربوط به ایران به قدرت های جهانی می پیوندد
چین در مذاکرات مربوط به ایران به قدرت های جهانی می پیوندد

چین تایید کرده است به مذاکراتی که روز پنجشنبه درباره امکان وضع تحریم های جدید علیه ایران در نیویورک صورت می گیرد، به آمریکا و و دیگر قدرت های جهانی خواهد پیوست.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین به خبرنگاران گفت چین در مذاکرات شرکت خواهد کرد اما هنوز گفت و شنود را بهترین راه برای پیشرفت می داند.

آمریکا و دیگر قدرت های غربی بر این باورند که ایران پنهانی سعی دارد تسلیحات اتمی تولید کند. تهران این اتهام را تکذیب می کند. آمریکا همچنین در تلاش بوده است برای تشویق ایران به متوقف ساختن فعالیت های اتمی حساس، دور جدیدی ازتحریم های سازمان ملل متحد را بر آن وضع کند، اما چین تا کنون مایل نبوده است به این کوشش ملحق شود.

سوزان رایس، سفیرآمریکا در سازمان ملل متحد روز پنجشبه گفت گروه بین المللی به سرعت سرگرم کار است و امیدوار است ظرف چند هفته اقدام لازم در مورد ایران صورت گیرد. او حاضر نشد بگوید که مذاکرات چه مدت ممکن است طول بکشد.

در جلسه نیویورک روسیه، فرانسه، آلمان و بریتانیا نیز شرکت دارند.

این جلسه یک روز پس از آن تشکیل می شود که محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران گفت آقای اوباما در مورد فعالیت های اتمی ایران «هیچ غلطی» نمی تواند بکند.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس نیز روز پنجشنبه گزارش داد سرلشکر حسن فیروز آبادی، رییس ستاد نیروهای مسلح ایران هشدار داده است که اگر آمریکا به کشور او حمله کند، هیچیک از سربازان آمریکایی در منطقه زنده باز نخواهند گشت.

XS
SM
MD
LG