لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران: تهران برای مذاکره آماده است


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران: تهران برای مذاکره آماده است
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران: تهران برای مذاکره آماده است

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می گوید تهران آماده است با قدرت های جهانی گفت و گو کند، اما بحث درباره برنامه اتمی ایران یک «پرونده مختومه» است.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس به نقل از رامین مهمانپرست می گوید ایران برای گفت و گو آماده است، ولی فقط درباره مجموعه پیشنهادهایی که سال پیش به گروه ۱ + ۵ ارائه داد. این گروه، پنج عضو دائمی شورای امنیت - ایالات متحده آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، و بریتانیا – به علاوه آلمان را شامل می شود.

ایران با پیشنهادهای آمریکا و متحدانش برای وضع تحریم های جدید روبرو است. با این حال، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه با وضع تحریم های اضافی مخالفت کرد.

ترکیه یک عضو غیر دایمی شورای امنیت است و اردوغان که برای دیداری دو روزه به پاریس رفته است، به روزنامه فرانسوی لوموند گفت تحریم های بیشتر تاثیر زیادی بر حل اختلاف نخواهد داشت.

ایران برنامه اتمی خود را صلحجویانه توصیف می کند. اما آمریکا و متحدانش می گویند خودداری تهران از همکاری با بازرسان بین المللی نشان می دهد که سعی دارد تسلیحات اتمی را دنبال کند.

ایران اعلام کرده است اواخر ماه جاری، میزبانی یک کنفرانس بین المللی خلع سلاح اتمی را برعهده خواهد گرفت، و می گوید هدف از کنفرانس دو روزه این است که راه های استفاده از انرژی اتمی برای مقاصد صلحجویانه بررسی شود.

کنفرانس تهران چهار روز پس از پایان کنفرانس امنیت اتمی در واشنگتن تشکیل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG