لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۳

ایران پیشنهاد جدیدی برای معاوضه اورانیوم ارائه می دهد


ایران پیشنهاد جدیدی برای معاوضه اورانیوم ارائه می دهد
ایران پیشنهاد جدیدی برای معاوضه اورانیوم ارائه می دهد

ایران ظاهرا در کوششی برای نزدیکتر شدن به شرایط طرحی که سال پیش توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه شد، معاوضه سوخت اتمی را برای یکبار پیشنهاد می کند.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، در مصاحبه ای با روزنامه جوان، که روز سه شنبه منتشر شد، گفت تهران آماده است ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم کمتر غنی شده را در مقابل ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با درجه غنای بالا برای یک رآکتور پژوهشی پزشکی تحویل دهد. او گفت ایران قبلا پیشنهاد کرده بود اورانیوم کمتر غنی شده فقط به طور تدریجی، در بخش های ۴۰۰ کیلوگرمی تحویل داده شود.

با این حال، صالحی گفت تهران می خواهد معاوضه همزمان در خاک ایران انجام گیرد – کشورهای غربی که در مذاکرات برنامه اتمی ایران شرکت دارند قبلا این عقیده را رد کرده بودند.

بر اساس شرایط معامله ای که آژانس بین المللی انرژی اتمی از آن حمایت می کند، ایران می تواند اورانیوم کمتر غنی شده را با روسیه و فرانسه در مقابل سوخت برای رآکتور پژوهشی پزشکی معاوضه کند.

بریتانیا، آمریکا و متحدان دیگر شورای امنیت را برای وضع تحریم های جدید علیه تهران زیر فشار گذاشته اند.

چین تنها یکی از اعضای دائمی شورای امنیت است که علاقه ای به اینکار نشان نداده است.

سفیر جدید پکن در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه این موضع را در نخستین کنفرانس خبری خود تکرار کرد و گفت چین نمی خواهد ایران تسلیحات اتمی داشته باشد اما تحریم ها معمولا کار نمی کند زیرا آنها به مردم عادی صدمه می زنند.

XS
SM
MD
LG