لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۷

برزیل می گوید با وضع تحریم های جدید علیه ایران مخالف است


رهبران ارشد برزیل درخواست آمریکا را برای پشتیبانی از تحریم های جدید علیه ایران رد می کنند.

«چلسو آموریم»، وزیرامور خارجه برزیل روز چهارشنبه گفت کشور او تسلیم فشار بین المللی نخواهد شد.

آموریم این موضوع را در کنفرانس خبری مشترکی با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا عنوان کرد. کلینتون هشدار داد که ایران بدون تحریم های جدید با «حسن نیت» مذاکره نخواهد کرد.

کلینتون همچنین با «لوئیز ایناچیو لولا دا سیلوا» رییس جمهوری برزیل ملاقات کرد. پیش از این دیدار، رهبر برزیل علیه فشار بر ایران و در تنگنا قرار دادن آن هشدار داد و گفت هنوز شانسی برای کارگر شدن مذاکرات وجود دارد.

پیشتر، مقامات اتحادیه اروپا و آمریکا در جلسه هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین متعهد شدند به دنبال کردن تحریم های اضافی بر ایران ادامه دهند. آنها بیانیه تندی صادر کردند که از رفتار ایران انتقاد می کند.

بیانیه، که نماینده اسپانیا از سوی اتحادیه اروپا آنرا ارائه داد، ایران را به «قصور مداوم» در رعایت تعهدات بین المللی اش متهم می سازد و از «اقدام» شورای امنیت سازمان ملل متحد، در صورتی که تهران به این رفتار ادامه دهد، پشتیبانی می کند.

در بیانیه همچنین گفته می شود انگیزه ایران برای غنی سازی اورانیوم «سئوال برانگیز» است ، زیرا به نظر نمی رسد تهران از فناوری لازم برای تولید سوخت جهت یک رآکتور پژوهشی برخور دار باشد.

قدرت های غربی بر این گمانند که ایران از غنی سازی اورانیوم برای ساختن اسلحه استفاده می کند. ایران می گوید برنامه اتمی اش صلحجویانه است.

نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت ایران به بازی «موش و گربه» دست زده، و گزینه ای جز دنبال کردن «تحریم های بیشتر و عمیق تر» برای جامعه بین المللی باقی نگذاشته است.

در این میان، رییس گابونی شورای امنیت سازمان ملل متحد می گوید وضع تحریم های جدید علیه ایران در دستور کار درماه جاری شورا قرار ندارد. او یادآور می شود که دیپلمات ها برای بحث درباره این موضوع، در انتظار زمان «مناسب» خواهند ماند.

XS
SM
MD
LG