لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

ایران رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی را به جهت گیری متهم می کند


رییس سازمان انرژی اتمی ایران، رییس جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی را به این دلیل که گفته است آژانس نمی تواند صلحجویانه بودن برنامه اتمی ایران را تایید کند، به جهت گیری علیه ایران متهم می کند.

علی اکبر صالحی روز سه شنبه گفت یوکیا آمانو، بی طرف نیست، و ابراز امیدواری کرد او «رویکردش را تغییر دهد.»

آمانو روز دوشنبه به هیات مدیره آژانس در وین گفت او نمی تواند تایید کند که تمام فعالیت های اتمی ایران صلحجویانه است، زیرا ایران «همکاری لازم» را با آژانس نداشته است.

ماه پیش، آمانو گزارشی منتشر کرد که هشدار می داد ایران ممکن است، آنگونه که کشورهای غربی مظنون هستند، در صدد ساختن بمب اتمی باشد. ایران می گوید برنامه اتمی اش صلحجویانه است و جهت تولید سوخت برای پژوهش های علمی و برق اجرا می شود.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفته است ایران کاملا با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کرده است و به آن ادامه خواهد داد.

دیمتری مددوف، رییس جمهوری روسیه روز دوشنبه گفت اگر فعالیت های دیپلماتیک برای تشویق ایران به متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم به نتیجه نرسد، روسیه آماده خواهد بود وضع تحریم های جدید علیه ایران را بررسی کند.

ایالات متحده و متحدان غربی آن در تلاش بوده اند حمایت روسیه و چین از تحریم های جدید را به دست آوردند.

مقامات آمریکایی روز سه شنبه در پکن در این زمینه با مقامات چین گفت و گو کردند. اما وزارت امور خارجه چین گفت هنوز فضا برای دیپلماسی وجود دارد، و تمام طرف ها را به گسترش کوشش های دیپلماتیک فراخواند.

XS
SM
MD
LG