لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۰:۴۶

روسیه می گوید از خودداری ایران از قبول پیشنهاد سازمان ملل متحد متاسف است


سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه می گوید کشور او از مخالفت ایران با پیشنهاد ارسال موجودی اورانیوم خود برای غنی سازی بیشتر به خارج «متاسف» است.

لاوروف این نظر را روز جمعه در یک کنفرانس خبری و در حالی ابراز داشت که نشانه ها حاکی است در حالی که آمریکا مشتاق است موضع سختی برای زیر فشار گذاشتن ایران اتخاذ کند، چین تمایلی به وضع تحریم های بیشتر ندارد.

لاوروف گفت شورای امنیت ممکن است درباره تحریم ها بحث کند، اما در مورد حمایت مسکو از آنها توضیحی نداد.

روز پنجشنبه، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت جامعه بین المللی قصد دارد فشار بیشتری بر تهران وارد آورد.

او این موضوع را در واشنگتن در فاصله دیدارها یی با دیپلمات ارشد بریتانیایی اتحادیه اروپا و دیوید میلیباند وزیر امور خارجه بریتانیا عنوان کرد و گفت: «ما کوتاه نخواهیم آمد».

کلینتون گفت او بر این باور است که راه برای تصویب قطعنامه جدیدی علیه ایران در شورای امنیت باز است. تهران این نظر را که برنامه غنی سازی اورانیوم آن بخشی از کوشش برای تولید تسلیحات اتمی است رد می کند.

کلینتون حاضر نشد پیش بینی کند که آیا قطعنامه شامل تحریم هایی خواهد بود یا نه، اما تاکید کرد تمام جهان دلیلی دارد که نگران یک ایران مجهر به تسلیحات اتمی باشد.

دیپلمات های ارشد از بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و ایالات متحده، و دیپلمات سطح پایین تری از چین، شنبه پیش در نیویورک ملاقات کردند و درباره امکان وضع تحریم های بیشتری بر ایران به تبادل نظر پرداختند.

ک سخنگو گفت شش کشور به کوشش برای یافتن راه حلی از طریق مذاکراه ادامه خواهند داد، اما همچنین «اقدامات مناسب بیشتری» را بررسی می کنند.

کلینتون آن جلسه را گامی سازنده بسوی یک اقدام بین المللی واحد نامید.

XS
SM
MD
LG