لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۲۳:۴۵

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با صدور قطعنامه ای جمهوری اسلامی را محکوم کرد


شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه با اکثریت آرا قطعنامه ای کم نظیر را علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرد. بنا به گزارش ها این قطعنامه به دلیل پنهان کاری جمهوری اسلامی در فعالیت های هسته ای و در میانه بالاگرفتن نگرانی های جامعه بین الملل مبنی بر این که تهران در حال ساخت بمب اتمی است، علیه جمهوری اسلامی صادر می شود.

شورای حکام آژانس، این قطعنامه را در جلسه روز جمعه در وین، مقر آژانس صادر کرد. در این قطعنامه از ایران خواسته شده است که ساخت تأسیسات غنی‌سازی قم را که به تازگی افشا شده، فوراً متوقف کند و انگیزه واقعی خود را از ساختن چنین تأسیساتی با شفافیت بیان کند و همچنین اطمینان دهد که برنامه و تأسیسات پنهانی دیگری در ایران ندارد.

در رای ‌گیری روز جمعه ۲۵ کشور از ۳۵ عضو شورا، به صدور قطعنامه رأی موافق دادند که چین و روسیه نیز از جمله موافقان بودند. سه کشور ونزوئلا، مالزی و کوبا رأی مخالف دادند و افغانستان، برزیل، مصر، پاکستان، آفریقای جنوبی و ترکیه رأی ممتنع دادند. جمهوری آذربایجان در این رأی ‌گیری غایب بود.

علی اصغر سلطانیه، نماینده جمهوری اسلامی ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی با رد این قطعنامه گفت صدور چنین قطعنامه ای فضای لازم برای مذاکرات سازنده بین المللی درباره برنامه اتمی ایران را «به خطر می اندازد».

آقای سلطانیه پیشتر هشدار داده بود در صورت صدور چنین قطعنامه ای جمهوری اسلامی همکاری کمتری با آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد داشت.

صدور چنین قطعنامه‌ای علیه ایران از سال ۲۰۰۶ به این سو سابقه نداشته است. این قطعنامه از سوی بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایالات متحده، روسیه و چین به شورای حکام آژانس پیشنهاد شده بود.

روز پنجشنبه محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با ابراز نارضایتی از عدم همکاری تهران، به صراحت اعلام کرد که این آژانس با ایران به «بن‌بست» رسیده است.

XS
SM
MD
LG