لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

قدرت های جهان از سرسختی ایران در مساله اتمی ابراز تاسف می کنند


قدرت های جهان از سرسختی ایران در مساله اتمی ابراز تاسف می کنند
قدرت های جهان از سرسختی ایران در مساله اتمی ابراز تاسف می کنند

رابرت کوپر، مقام اتحادیه اروپا روز جمعه گفت ایران به پیشنهاد، که سازمان ملل متحد از آن پشتیبانی می کند، پاسخ مثبت نداده است.

کوپر این موضوع را پس از آن عنوان کرد که نمایندگانی از آلمان، و پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد - آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، و روسیه - در بروکسل درباره برنامه اتمی ایران بحث کردند.

پیشتر، رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران خواست پیشنهاد ارسال اورانیوم به خارج را قبول کند.

محمد البرداعی ابزار امیداری کرد ایران آنچه را او «فرصتی بی مانند اما زود گذر» نامید، از دست ندهد، و یادآور شد حالا نوبت تهران است که تصمیم بگیرد چگونه می خواهد پیش برود.

مذاکرات دو روز پس از آن صورت می گیرد که منوچهر متکی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، گفت کشور او اورانیوم را برای غنی سازی بیشتر به خارج نخواهد فرستاد و معاوضه اورانیوم با سوخت را فقط در داخل ایران بررسی خواهد کرد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می گوید دولت او گفت و گو با شریکان بین المللی را درباره پیامدهای خودداری ایران از پاسخگویی به توافق پیشنهادی آغاز کرده است.

در این میان، وزیر امور خارجه ترکیه تمایل کشور خود را به کمک به حل مساله اتمی ایران از طریق دیپلماسی ابراز داشت.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، «احمت داووت اوغلو» روز جمعه در گفت و گو با محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران در تبریز، گفت یافتن یک راه حل دیپلماتیک ممکن است.

محمود احمدی نژاد می گوید دولت او ممکن است مناسبات بهتر با غرب را بررسی کند، فقط در صورتی که غرب نگرش «استکباری» خود را تغییر دهد و برخی از دارایی های ایران را باز گرداند.

ایران علیرغم سه دور تحریم های شورای امنیت سازمان ملل، فعالیت های غنی سازی اورانیوم را متوقف نکرده است.

XS
SM
MD
LG