لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۴

ایران هفته آینده به پیشنهاد سازمان ملل متحد پاسخ می دهد


ایران از قبول پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای غنی سازی اورانیوم خودداری کرد، و در عوض پیشنهاد متقابلی ارائه داده است

یک مقام ایرانی می گوید کشور او تا هفته آینده به طرح آژانس بین المللی انرژی اتمی برای دریافت اورانیوم کمتر غنی شده پاسخ نخواهد داد.
تلویزیون ایران به نقل از علی اصغر سلطانیه نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس می گوید تهران جنبه های گوناگون پیشنهاد را بررسی می کند و به محمد البرادعی مدیر آژانس پاسخ خواهد داد.
سلطانیه این موضوع را روز جمعه در ضرب الاجلی که آژانس برای قبول طرح تعیین شده بود عنوان کرد.
این طرح به ایران امکان خواهد داد به اورانیوم غنی شده در سطحی که برای استفاده های غیر نظامی کافی است، اما از سطح مورد نیاز برای تولید اسلحه پایین تر است، دسترسی داشته باشد.

طرف های دیگر در مذاکرات - آمریکا، روسیه و فرانسه، - طرح پیشنهادی را پیشاپیش ضرب الاجل تصویب کردند.
در بیانیه ای که آژانس بین المللی انرژی اتمی صادر کرده است گفته می شود ایران به البرادعی گفته است پیشنهاد را «با نگاهی مطلوب» بررسی می کند و تا «نیمه هفته آینده» به آن پاسخ خواهد داد.
پیشتر در روز جمعه، ایران حاضر نشد طرح را قبول کند و بجای آن پیشنهاد متقابلی ارائه داد.
آژانس بین المللی انرژی اتمی طرح را در پی مذاکرات بین ایران، ایالات متحده آمریکا، فرانسه و روسیه پیشنهاد کرد. هر سه کشور می گویند آنها از طرح، که جزییات آن منتشر نشده است، حمایت می کنند.
روز پنجشنبه، رسانه های ایران به نقل از علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی، گفتند تهران قصد ندارد فعایت های غنی سازی اورانیوم را رها کند یا محدود سازد.

در این میان، خبرگزاری جمهوری اسلامی می گوید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی روز شنبه برای بازدید از تاسیسات تازه کشف شده غنی سازی اورانیوم در نزدیکی شهر قم وارد ایران خواهند شد. آژانس می گوید آنها دو یا سه روز در ایران خواهند ماند.

XS
SM
MD
LG