لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

ایران متوقف ساختن فعالیت غنی سازی اورانیوم را رد می کند


رسانه های ایران به نقل از رییس سازمان انرژی جمهوری اسلامی می گویند تهران قول نمی دهد فعالیت های غنی سازی را محدود کند

رسانه های ایران به نقل از رییس سازمان انرژی جمهوری اسلامی می گویند تهران برنامه غنی سازی اورانیوم را رها نخواهد کرد و قول نمی دهد فعالیت های غنی سازی را محدود کند.

علی اصغر سلطانیه، این موضوع را ، که گزارش آن روز پنجشنبه منتشر شد، در حالی عنوان می کند که قدرت های جهانی طرحی را برای غنی سازی اورانیوم ایران در سطحی که برای کاربردهای غیر نظامی کافی باشد بررسی می کنند.

ایران، آمریکا، روسیه و فرانسه پیش نویس پیشنهادی را برای حمل اورانیوم کمترغنی شده ایران به خارج جهت تبدیل به سوخت مورد نیاز رآکتور پژوهشی ایران بررسی می کنند.

محمد البرادعی، رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفته است او می خواهد پیش نویس، که وی آن را روز چهارشنبه در پایان دو روز و نیم مذاکره در وین ارائه داد، تا روز جمعه تصویب شود.

رسانه های ایران روز پنجشنبه به نقل از محمد رضا باهنر، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، گفتند وی پیشنهاد را قابل قبول نمی داند، اما او از جانب دولت سخن نمی گوید. جزییات پیشنهاد منتشر نشده است.

علی اصغر سلطانیه، نماینده جمهوری اسلامی در آژانس، روز چهارشنبه گفت پیشنهاد در «مسیر درست» قرار دارد، اما ایران برای ارزیابی آن به زمان نیاز دارد.

دیپلمات های غربی می گویند روند غنی سازی اورانیوم در کشور ثالث، مسلم خواهد ساخت اورانیوم ایران در سطوحی که برای کاربردهای غیر نظامی مناسب است، اما پایین تر از آنچه برای تسلیحات اتمی نیاز است، غنی شود.

XS
SM
MD
LG