لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۲

البرادعی پیش نویس معامله اتمی با ایران را ارائه می دهد


علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت تهران کاملا همکاری خواهد کرد و مذاکرات را سازنده و فراگیر توصیف کرد

رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید او پیش نویس توافقی را برای حل یک اختلاف عمده بر سر برنامه اتمی ایران به تهران و سه قدرت جهانی ارائه داده است.
محمد البرادعی روز چهارشنبه در وین، در پایان سه روز مذاکره میان دیپلمات های ایران، فرانسه، روسیه وایالات متحده گفت آنها تا روز جمعه فرصت دارند آنرا تصویب کنند.
مذاکره کنندگان درباره پیشنهادی بحث می کردند که از جمهوری اسلامی می خواهد اورانیوم را برای تبدیل به سوخت برای رآکتور پژوهشی ایران به روسیه و فرانسه حمل کند. این طرح توانایی ایران را برای استفاده از اورانیوم در تولید اسلحه اتمی کاهش خواهد داد. مذاکرات روز سه شنبه، پس از مقاومت ایران در برابر امکان معامله مستقیم با فرانسه متوقف شد.
البرداعی روز چهارشنبه گفت پیشنهاد جدید او فرانسه را در بر می گیرد، اما میزان درگیری آنرا مشخص نساخت.
علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت تهران کاملا همکاری خواهد کرد. او مذاکرات را سازنده و فراگیر توصیف کرد. و گفت آژانس بین المللی انرژی اتمی «در مسیر درست» حرکت می کند.
در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت هیات آمریکا در مذاکرات وین، پیش نویس را قابل قبول یافت.
با این حال هردو تاکید کردند که نیاز است پیش نویس بیشتر بررسی شود.
منوچهر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی می گوید ایران با درگیری فرانسه مخالف است و آن کشور را به خودداری از تحویل تدارکات اتمی در گذشته متهم می کند.

XS
SM
MD
LG