لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۹

کدام بخش برنامه هسته ای ایران موجب نگرانی دولت ترامپ شده است


دولت ترامپ تاکید دارد که توافق هسته ای مناسب نیست و باید بازنگری شود.
دولت ترامپ تاکید دارد که توافق هسته ای مناسب نیست و باید بازنگری شود.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، اخیرا اعلام کرد جمهوری اسلامی می تواند دست به تولید انبوه سانتریفیوژهای پیشرفته ای بزند که قادر هستند اورانیوم را با سرعتی بالاتر غنی کنند.

ادم کردو در واشنگتن فری بیکن نوشت: به نظر می رسد فعالیت هایی با این ماهیت نقض مفاد کلیدی توافق هسته ای یا برجام باشد که ایران را از درگیر شدن در چنین فعالیت هایی برای یک دهه آینده منع می کند.

«انستیتو علوم و امنیت بین الملل» در گزارشی به قلم دیوید آلبرایت و اولی هاینونن می نویسد تولید انبوه این تجهیزات «به شکلی جدی توان ایران را برای کارهای پنهانی یا گریز به سوی قابلیت جنگ افزار هسته ای بسط می دهد».

این گزارش موجب طرح دوباره درخواست ها از دولت ترامپ برای شدت عمل بیشتر در اجرای سفت و سخت برجام و فشار بر بازرسان بین المللی برای دسترسی وسیع تر به مراکز هسته ای ایران شده است.

امکان تولید انبوه سانتریفیوژهای پیشرفته حاکی از این است که ایران تجهیزات غیرقانونی هسته ای را انبار می کند و به جای کاهش تهدید هسته ای ناشی از برنامه بحث برانگیزش آن را شدت می بخشد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG