لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۵

عراقچی: رسیدن به توافق با شش قدرت ممکن است


یک مقام ارشد وزارت امور خارجه ایران می گوید تهران گزینه دیگری بجای یک راه حل دیپلماتیک در مذاکرات با شش قدرت جهانی نمی بیند و بر این باور است دو طرف تصمیم دارند تا ضرب الاجل ۳ آذر به توافق برسند.

در حالی که قرار است روز یکشنبه وزیران امور خارجه آمریکا و ایران و کاترین اشتون نماینده اتحادیه اروپا در پایتخت عمان به گفت وگو بنشینند، عباس عراقچی قائم مقام وزیر امور حارجه جمهوری اسلامی ایران روز شنبه به خبرگزاری ایرنا گفت «راه حل های میانه وجود ندارد و افکار همه ما بر چگونگی رسیدن به توافق متمرکز است.» او تاکید کرد هیچکس نمی خواهد به وضعیت پیش از توافق ژنو باز گردد.

عراقچی چنین رویکردی را یک «سناریوی بسیار خطرناک» نامید و گفت هر دو طرف از این موضوع آگاه هستند. به همین دلیل او براین باور است رسیدن به توافق ممکن است و چنین اراده ای را در طرف دیگر می تواند ببیند.

رویترز نیز به نقل از دیپلمات هایی که در مذاکرات حضور دارند می گوید ظرفیت کلی غنی سازی اورانیوم، طول هر توافق و شتاب لغو تحریم ها ، مهمترین مسائلی هستند که تاکنون حل نشده اند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت اگر ضرب الاجل ۳ آذر سپری شود مذاکرات دشوار تر خواهد شد، و شش قدرت در حال حاضر هیچ تمدیدی را بررسی نمی کنند.

XS
SM
MD
LG