لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۶

ایران برای ساختن بمب به وقت بیشتری نیاز دارد


علیرغم آنچه اسراییل و برخی محافل غرب در باره پیشرفت های اتمی ایران می گویند، تحلیلگران براین عقیده اند که ایران احتمالا تا چند سال نخواهد توانست موشک اتمی بسازد.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه در گزارشی از وین به نقل از کارشناسان گفت ایران ممکن است اورانیوم دارای غنای پایین برای ساختن چند بمب، در صورت بالا بردن درجه غنای آن ، انبار کرده باشد، اما امکان دارد هنوز چند سالی تا کسب توانایی ساختن موشکی که بمب اتمی حمل کند، فاصله داشته باشد.

مقامات اسراییلی هشدار داده اند که ایران تا نیمه ۲۰۱۳ به آستانه تولید اسلحه اتمی خواهد رسید. اما گزارش رویترز به نقل از تحلیلگران حاکی است تهران برای وارد کردن گاز اورانیوم بسیار پالایش شده به داخل کلاهک کوچکی که بتواند روی یک موشک قرار داده شود، که از نظر فناوری کاری پیچیده است، نیازمند زمان بیشتری خواهد بود.

یک گروه سطح بالا از کارشناسان امنیتی امریکا – از جمله زبیگنیو برژینسکی مشاور سابق امنیت ملی و ریچارد آرمیتیج معاون سابق وزارت امور خارجه امریکا - تخمین زده اند که ایران جهت تولید اورانیوم با درجه قابل استفاده در یک بمب به یک تا چهار ماه وقت نیاز خواهد داشت. برخی کارشناسان نیز گفته اند ایران برای مونتاژ موشکی که قادر باشد کلاهک اتمی حمل کند دست کم دو سال وقت لازم دارد.
XS
SM
MD
LG